Dawca faktyczny to taki, który już miał okazję komuś pomóc Bartosz Linosz
W Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę - diagnoza dotyka dzieci, młodzież i dorosłych. Dla części chorych jedyną szansą na życie jest przeszczep szpiku. Zaledwie co czwarty pacjent znajdzie odpowiedniego dawcę w rodzinie, pozostali muszą szukać go wśród osób niespokrewnionych. Po zabiegach dawca i biorca mogą się skontaktować, ale każdy kraj ma tu swe prawne regulacje.
- W Polsce dawca i biorca mogą się skontaktować, pod warunkiem, że obie strony wyrażą taką chęć - mówi Ola Parczewska z DKMS. - Kontakt może się odbyć po odpowiednim czasie, wyznaczanym przez przepisy. Początkowo jest to kontakt "cenzurowany", poprzez bazę dawców szpiku - dodaje.
W 80% przypadków lekarze wybierają metodę przeszczepu komórek macierzystych, których pobranie można porównać do długiego oddawania krwi Kamil Stachowicz
Wiedza o tego typu przeszczepach jest coraz większa, jednak wciąż pracownicy i wolontariusze Fundacji DKMS walczą z mitami. - W zależności od choroby pacjenta możemy być dawcami komórek szpiku albo komórek macierzystych - mówi Kamil Stachowicz, koordynator ds. rejestracji w Fundacji DKMS.
Zazdrość - rozmowa to na nią lekarstwo
Jakie kampanie edukacyjne trwają w Fundacji? Czy bycie w bazie dawców jest modne? Kto może zostać dawcą, jak się zarejestrować? Kim jest bliźniak genatyczny? Dlaczego warto się zarejestrować jako potencjalny dawca jeszcze będąc studentem? O tym m.in. w rozmowie w "Strefie Prywatnej".
***
Tytuł audycji: Strefa prywatna
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Goście: Kamil Stachowicz (koordynator ds. rejestracji w Fundacji DKMS), Aleksandra Parczewska (DKMS) koordynator projektu studenckiego Helper's Generations), Bartosz Linosz (dawca faktyczny).
Data emisji: 29.10.2018
Godzina emisji: 20.07
pj/ac