"Zwierzęta są genialne, tylko my ich nie doceniamy"
Jeszcze do niedawna naukowcy twierdzili, że Polskę zamieszkuje 1000 wilków. Obecnie mówi się już o 2000 tych zwierząt. - Prężna populacja wilków występuje zwłaszcza w Polsce zachodniej. Nie powiedziałbym jednak, że zwierzęta te stanowią zagrożenie konkurencję dla hodowców bydła czy owiec - mówił Stefan Jakimiuk. - Naturalnym procesem jest to, że zaczyna dochodzić do rywalizacji między watahami. Dzięki temu populacja sama się reguluje.
ZOBACZ TAKŻE: Przejścia życia. Jak ratować dzikie zwierzęta? >>>
Relacje ludzi z dzikimi zwierzętami, w tym z wilkami zależą wyłącznie od nas. Jeśli mamy gospodarstwo i nie zabezpieczamy go przed drapieżnikami, to jest to dla nich jak "zaproszenie do stołówki" Stefan Jakimiuk
Czy rzeczywiście stosunek mieszkańców miast do wilków jest odmienny o tego, jaki mają mieszkańcy wsi? Jak wilki nauczyły się unikać ludzi i czy darzą nas coraz większym zaufaniem? Czy relacje ludzi i wilków będą coraz częstsze, a "konflikt między oboma gatunkami" będzie się zaostrzał? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.
W programie także zaprosiliśmy do Radiowej Poradni dla Zwierząt, a tematem rozmowy były niespecyficzne objawy dotyczące schorzeń wątroby zwierząt. Odwiedziliśmy także gołębnik Pawła Mielcarka, który opowiadał o przygotowaniu wyposażenia dla tych ptaków przed… zimą.
Posłuchaj nagrania całej audycji "Dajesz radę", 27.05.2019 >>>
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Kacper Kowalczyk
Gość: Stefan Jakimiuk (WWF Polska)
Data emisji: 20.05.2019
Godzina emisji: 14.08
kd/ac