Pis rasowy, czyli jaki? Będą nowe przepisy
Przedstawiciele gatunków tzw. inwazyjnych, to m.in. żółwie czerwono- i żółtolice. - Od kilku lat jest zakaz importu tych zwierząt, ale przez lata były sprzedawane powszechnie w sklepach zoologicznych. Część dożywa starości u odpowiedzialnych opiekunów, ale niektóre, te porzucone, trafiają do zbiorników wodnych, miejskich rzeczek i stawów. Doskonale adaptują się do naszych warunków i potem stanowią poważne zagrożenie dla rodzimej fauny i flory, wypierając m.in. żółwie błotne - tłumaczyła ekspertka. Jak podkreślała, europejskie gatunki mają małe szanse na przeżycie w konfrontacji z przedstawicielami tych inwazyjnych.
ZOBACZ TAKŻE Żółw błotny - chrońmy skarb Polesia >>>
Przez nieostrożność opiekunów węże bądź legwany lądują w środowisku naturalnym. To inteligentne zwierzęta, często potrafią same otworzyć terraria, poruszają się bardzo szybko, dlatego łatwo im uciec dr A. Maluta
Na liście zwierząt, zagrażających naszej przyrodzie, znajdują się także żółwie ozdobne, malowane czy jaszczurowate, oraz m.in. niektóre węże. Jak zabezpieczyć terrarium i odpowiednio opiekować się gadem, jeśli już go mamy? Jak przygotować się na obecność takiego zwierzęcia, ale i innych gadów w naszym domu i dlaczego nie wolno pozwalać żółwiom na chodzenie po podłodze w mieszkaniu? Czego jeszcze absolutnie nie należy robić? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.
Dr. Aleksandra Maluta i kacper Kowalczyk w studiu Czwórki/fot. Czwórka
W audycji także weterynarz dr Katarzyna Kraszewska mówiła o chorobach serca naszych czworonożnych podopiecznych? W Radiowej Encyklopedii Zwierząt Wojciech Marciniak, hodowca i znawca papug mówił o kakadu białych.
Posłuchaj nagrania całej audycji "Dajesz radę", 11.03.2019 >>>
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Kacper Kowalczyk
Gość: dr Aleksandra Maluta (lekarz weterynarii, specjalistka chorób zwierząt nieudomowionych)
Data emisji: 11.03.2019
Godzina emisji: 14.08
kd/abi