Szczęśliwy jak Fin, czyli o egzotycznym języku i harcie ducha

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 16:30
Mieszkańcy Finlandii znów są najszczęśliwsi na świecie - tak wynika z bilansu World Happiness Report 2021. Co więcej - w dobie pandemii Finowie nie narzekają na spadek dobrostanu, nadal ufają sobie i są w dobrej kondycji psychicznej. 
Życiową filozofią Finów jest sisu (tłum. iść), czyli specyficzny hart ducha, siła w obliczu wielkiego wyzwania. (zdjęcie ilustracyjne)
Życiową filozofią Finów jest "sisu" (tłum. iść), czyli specyficzny hart ducha, siła w obliczu wielkiego wyzwania. (zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock.com/Kichigin

Sisu, czyli hart ducha


Zobacz
shutterstock radość 1200.jpg
Gdzie są teraz "wyspy szczęśliwe"?

Życiową filozofią Finów jest "sisu" (tłum. iść), czyli specyficzny hart ducha, siła w obliczu wielkiego wyzwania. - To rodzaj niezłomności, która Finowie wykazują w obliczu przeciwności losu. W ich koncepcie chodzi o to, by nie poddawać się zbyt łatwo, tylko walczyć o swoje i przekraczać pewne granice - wyjaśnia skandynawistka, dr Małgorzata Kłos. - To hasło stało się popularne już w połowie XX wieku, głównie za sprawą "wojny zimowej", kiedy to Finlandia zmagała się ze Związkiem Radzieckim. Dziś "sisu" to komponent tradycyjnej kultury, chętnie wykorzystywany w budowaniu wizerunku Finlandii za granicą.

Posłuchaj
17:35 CZWORKA Dajesz rade - finlandia 24.06.2021.mp3 Fiński przepis na szczęście (Dajesz radę/Czwórka) 

Finowie doceniają każdą próbę komunikacji w ich języku. Nawet jeśli się nie dogadacie, to oni i tak są wdzięczni Joanna Kocon

Fiński to nie skandynawski

Język fiński w Polsce nadal uważany jest za dość egzotyczny. Nie należy do najłatwiejszych, ale nie jest też wyjątkowo trudny. Gramatyka języka fińskiego jest złożona, jednak jej zasady są logiczne i nawet z wyjątkami można sobie poradzić. - Należy on do języków ugrofińskich wywodzących się z uralskiej rodziny językowej i jest egzotyczny, ale na tym polega jego urok - przyznaje blogerka Joanna Kocon. - W dużych fińskich miastach bez problemu porozumiemy się w języku angielskim, ale jeśli chcemy poznać Finów tak po przyjacielsku, to znajomość ich mowy bardzo się przydaje.

Posłuchaj także:

Na terytorium Finlandii możemy wyróżnić 8 głównych grup dialektów, które dzielą się na 34 podgrupy Joanna Kocon

Inżynier na 60 liter

Akcent w języku fińskim jest stały, a słowa czyta się tak, jak są napisane. Język potoczny znacznie różni się od języka pisanego, a niektórzy nawet twierdzą, że to dwa odrębne języki. - Wiele osób uważa, że trudność w nauce fińskiego wynika z obecności wyrazów złożonych, takich jak np. "lentokonesuihkuturbiinimoottoriapumekaanikkoaliupseerioppilas" czyli "inżynier stażysta specjalizujący się w silnikach odrzutowych samolotów". Tymczasem tego typu słowa są możliwe, ale występują bardzo rzadko - podsumowuje rozmówczyni Ani Hardej.

7 Reasons Why Nordic People Are the Happiest In the World / BRIGHT SIDE

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Gość: dr Małgorzata Kłos (skandynawistka z Uniwersytetu SWPS), Joanna Kocon (autorka blogu Ostrafinka.com)

Data emisji: 24.06.2021

Godz. emisji: 14.08

kul