OIPE - oszczędzanie na emeryturę bez granic

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 18:55
Polacy już niedługo będą mogli odkładać na emeryturę w innych państwach Unii Europejskiej. Obok IKE i IKZE,  będziemy mogli wpłacać pieniądze także na ogólnoeuropejskie indywidualne produkty emerytalne. Nowe przepisy mają wejść w życie w marcu.
Warto już teraz zadbać o swoją emeryturę.
Warto już teraz zadbać o swoją emeryturę.Foto: shutterstock/Andrey_Popov

Według danych Komisji Europejskiej, zaledwie 27 procent Europejczyków pomiędzy 25 a 59 rokiem życia oszczędza na emerytury poza systemem państwowym. OIPE czyli Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny, zwany też Europejskim IKE ma być produktem, który dodatkowo ma zachęcać Europejczyków do oszczędzania na jesień życia.


OIPE - europejski wymiar

- Jeżeli chodzi o OIPE, to czekamy jeszcze na szczegóły. Póki co zarys założeń jest bardzo podobny do kont indywidualnych, czyli IKE i IKZE. Pracodawca nie będzie nam pomagał, a my sami mamy wybierać instytucję i wpłacać pieniądza na rachunek - mówi Tomasz Jaroszek z platformy Kapitalni.org. - To, co jest istotne, to fakt, że jest to rachunek dla obywateli Unii Europejskiej. Otwiera nam to więc rynek. Kwotę można będzie odłożyć nie tylko w instytucji, która jest polskim bankiem czy ubezpieczycielem, ale będzie instytucją zagraniczną z terenu Unii Europejskiej.

Każdy kraj ma dostosować benefity i kwestie limitów. W założeniu projektu, analogicznie do IKE limit roczny jaki możemy maksymalnie wpłacić na OIPE będzie wynosił trzykrotność średniego wynagrodzenia w gospodarce. - Obecnie ten limit wynosi ok. 17 tys. zł rocznie. Podstawowa wersja zakłada, że OIPE będzie miało taki sam. Nie będą naliczane podatki od zysków kapitałowych, co działa dobrze w długim terminie. Mają być także odgórnie ograniczone maksymalne opłaty - tłumaczy gość Czwórki. - Ma to być tanie inwestowanie. Jednak w momencie wypłaty zebrane oszczędności będą obciążone zryczałtowanym 10 procentowym podatkiem.

Zobacz także:


Warto poczekać

Jak radzi ekspert, jednak po wejściu OIPE w życie warto poczekać z wpłatą środków. Bo, jak tłumaczy, ciekawe instytucje zagraniczne ze swoimi propozycjami mogą pojawiać się dopiero po jakimś czasie. - Wtedy dopiero można zgodnie ze swoją strategią emerytalną dobrać usługodawcę. Swoje środki będą mogli wnosić także posiadacze już istniejących kont IKE i IKZE - wyjaśnia Tomek Jaroszek. - W każdym momencie można będzie zmienić te instytucje. Co też może wynikać z naszej strategii inwestycyjnej, a powinna się ona zmieniać z wiekiem. Gdy jesteśmy młodsi mamy agresywne podejście do rynku, bo mamy szerszy horyzont czasowy i inwestujemy w fundusze. Gdy zbliżamy się jednak do wieku emerytalnego, to chcielibyśmy bardziej chronić kapitał niż go powiększać.

Jak mówi ekspert wtedy też możemy zmienić nie tylko produkt ale i usługodawcę. Bez płacenia podatków można będzie przenieść środki z jednego OIPE na drugie. - Jestem ciekaw, jak to będzie wyglądało w praktyce. Na razie przepisy sugerują, że otwieramy rynek usług i robi się on coraz ciekawszy - podkreśla gość audycji. - Będziemy mogli mieszkać gdzie indziej i oszczędzać gdzie indziej. Prace nad projektem jednak cały czas trwają.


*** 

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Tomasz Jaroszek z platformy Kapitalni.org

Data emisji: 24.02.2022

Godzina emisji: 14.08

aw


Czytaj także

Lokata bankowa. Lepsza od skarbonki i bezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 15:50
- Lokata bankowa, czyli depozyt, to najprostszy produkt oferowany przez banki - wyjaśnia analityk Paweł Majtkowski. - Dotyczy sytuacji, w której przekazujemy bankowi swoje pieniądze na procent, w celu pomnożenia kapitału.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karty kredytowe - co trzeba o nich wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 19:40
Istnieje kilka rodzajów kart kredytowych - różnią się od siebie możliwościami, specyfiką działania, a także wysokością limitu pieniężnego. Tego typu karty często są mylone z debetowymi, z których korzysta większość właścicieli kont bankowych.
rozwiń zwiń