Portfel studenta. Sytuacja materialna żaków pod lupą

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 18:35
Obserwuj nas na Google News
Centrum Analiz Niezależnego Zrzeszenia Studentów prowadzi badanie, które pozwala stworzyć kompleksowy raport opisujący funkcjonowanie systemu wsparcia materialnego studentów. Ma on również zawierać rekomendacje, jak go poprawić. 
W obliczu inflacji, sytuacja finansowa studentów nie jest najlepsza
W obliczu inflacji, sytuacja finansowa studentów nie jest najlepszaFoto: shutterstock/pathdoc

Rekordowa inflacja, wzrost kosztów utrzymania i coraz wyższe ceny biją po kieszeni wszystkich Polaków, a zwłaszcza odbijają się na sytuacji tych najgorzej sytuowanych i studentów.


Sytuacja studentów pod lupą

- Sytuacja finansowa studentów nie jest najlepsza, dlatego  między innymi, przygotowujemy badanie dotyczące systemu wsparcia materialnego studentów - mówi Dawid Świadkowski, dyrektor Centrum Analiz Niezależnego Zrzeszenia Studentów. - Ma dać ono pewne odpowiedzi i wskazówki, jak studenci postrzegają aktualny system wsparcia, ocenę, czy on jest efektywny i jeśli nie, to jak możemy go usprawnić.

Wielu studentów dotychczas mogło liczyć na wsparcie rodziny i bliskich. Wzrost cen jednak ma realny wpływ na ich zasobność ich portfeli i możliwości finansowe. To diametralnie może mieć przełożenie na studenckie życie. - Wielu studentów łączy studia z pracą i to nie jest tylko praca na pół etatu, ale często na cały etat plus studia dzienne - tłumaczy gość Czwórki. - Myślę, że to może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i dobrostan studentów. Dlatego zależy nam, żeby kompleksowo przeanalizować obecny system i znaleźć rekomendacje, które mogą żakom realnie pomóc.


Badanie, które może pomóc

Dlatego Centrum Analiz Niezależnego Zrzeszenia Studentów zbiera opinie od samych zainteresowanych oraz ich pomysły. Wystarczy poświęcić pięć minut i wypełnić kwestionariusz znajdujący się na ich stronie. - Można się anonimowo wypowiedzieć w kwestii regulacji i zasad dotyczących przyznawania stypendiów. Można zawrzeć informacje czy ich wysokość jest wystarczająca i rzeczywiście jest realną pomocą - wyjaśnia Dawid Świadkowski. - Opisać można także swoje wnioski i pomysły, które będą rekomendacjami dla władz. Mamy nadzieję, że dzięki nim uda się coś zmienić w tym systemie, ponieważ my jako beneficjenci sami widzimy jak to działa i wiemy, co można zrobić lepiej i co można poprawić.

Zobacz także: 

Systemy stypendialne w jednym miejscu

Póki co, w nowym roku akademickim można będzie korzystać ze znanych już systemów stypendialnych. Kompleksowe informacje na ich temat można znaleźć na portalu mojestypendium.pl. - Apogeum sezonu na stypendia trwa od czerwca do końca września, ale my już teraz polecamy, żeby mieć rozeznanie i wiedzę na temat ich przyznawania - mówi Weronika Madejek z portalu Moje Stypendium. - Oferta jest bardzo szeroka, więc warto zajrzeć na naszą stronę. Są stypendia skierowane do studentów, absolwentów, doktorantów oraz naukowców.

W puli są stypendia naukowe, socjalne, ale także artystyczne, sportowe czy za działalność społeczną. Można ubiegać się o stypendia regionalne, ogólnopolskie i zagraniczne. Różnorodność stypendiów jest duża, tak jak ich wysokość. - Kwoty wahają się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie, gdy mowa o małych lokalnych programach, nawet po kilka tysięcy złotych wsparcia miesięcznie - tłumaczy rozmówczyni Mateusza Kulika. - Są stypendia, które są dodatkiem i nagrodą, ale są takie, które są w stanie nas w stu procentach utrzymać w danym mieście.


Posłuchaj
13:15 Czwórka/Dajesz Radę - portfel studenta 30.03.2023.mp3 W audycji mówimy o badaniu dotyczącym sytuacji materialnej studentów oraz programach stypendialnych (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Pierwszym krokiem do ubiegania się o stypendium jest zazwyczaj przesłanie aplikacji. Liczy się tutaj m.in. średnia ocen, olimpiady, konkursy, wolontariat, ale także aktywności w samorządzie szkolnym czy studenckim. Ważna może się okazać także znajomość języków obcych, udział w kołach zainteresowań oraz indywidualne dokonania na różnych polach. - Zasady przyznawania stypendiów określane są regulaminami, z którymi warto się zapoznać - podkreśla Weronika Madejek. - Bardzo dużo programów stypendialnych kładzie coraz większy nacisk na działalność społeczną. My też zachęcamy, żeby być aktywnym w swojej lokalnej społeczności i udzielać się w wolontariacie.


***

Tytuł audycji: Dajesz Radę

Prowadzi: Mateusz Kulik 

Goście: Dawid Świadkowski (dyrektor Centrum Analiz Niezależnego Zrzeszenia Studentów), Weronika Madejek (portal Moje Stypendium)

Data emisji: 30.03.2023

Godzina emisji: 14.15

aw