- Według gościa audycji 5G niesie wiele korzyści.
- Dzięki tej technologii, internet będzie dostępny w miejscach, w których dotychczas go nie było.
- Według ekspertów, technologia 5G oparta jest na falach radiowych, które dobrze znamy.
- Specjaliści uważają, że nie mają negatywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka.
Według raportu z 2022 roku sieć 5G w Polsce jest już faktem, w jej zasięgu zapewnianym tylko przez jednego operatora jest już ponad połowa populacji naszego kraju. 5G umożliwia zmianę na lepsze wielu dziedzin życia, takich jak zdrowie, przemysł, transport i wiele innych.
Jak przekonują niektórzy eksperci, technologia 5G to nic innego jak kolejna generacja telefonii komórkowej, która w naturalny sposób jest kontynuacją 2G, 3G i 4G. W niektórych krajach wdrażana jest już technologia szóstej generacji, czyli o 6G.
Internet rzeczy
- 5G w Polsce jest faktem, chociaż usługa póki co nie jest jeszcze tak rozpowszechniona. Brakuje nam częstotliwości, jednak jest już udostępniona przez jednego operatora - mówi Joanna Wziątek. - Dzięki 5G może rozwijać się internet rzeczy, czyli np. urządzenia, które komunikują się pomiędzy sobą i przesyłają do siebie informacje. Wówczas możemy zarządzać nimi z jednego centralnego miejsca.
Jak tłumaczy specjalistka, dzięki sieci 5G wszystko w takim miejscu, jak np. przedsiębiorstwo może mieć automatyczny monitoring, może być bardziej zautomatyzowane, a urządzenia mogą być monitorowane zdalnie. - Możemy mieć z tego wiele korzyści - podkreśla gość audycji. Jednak mimo to, ta technologia budzi wiele kontrowersji i obaw. Jak zapewniają eksperci nie ma co się bać, bo 5G to te same fale radiowe, z którymi mamy do czynienia od wielu lat w telefonii komórkowej.
Zobacz także:
Technologia 5G jest faktem
Według specjalistów fale te nich nie mają negatywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka. - Musimy się pogodzić, że mimo jeszcze nie uwolnionych częstotliwości - 5G w Polsce jest faktem. Na pewno nam to ułatwi życie, bo zasięg będzie nawet tam, gdzie go w tej chwili nie ma. Dla wielu ludzi będzie to przeskok cywilizacyjny - gość Czwórki. - Większość z nas obawia się fal radiowych, bo anteny są coraz powszechniejsze. Jednak jak włączymy sobie choćby komórkę, zobaczymy ile w bloku mamy sieci bezprzewodowych, które się pojawiają. Mimo to tego się nie boimy, to właśnie ich bardziej bym się obawiała niż sieci 5G.
20:41 Czwórka/Dajesz radę - technologia 5G 28.06.2023.mp3 Joanna Wziątek, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa o technologii 5G (Dajesz radę/Czwórka)
Kontrolowane wdrażanie
Specjalistka zwraca uwagę, że wdrażanie technologii odbywa się pod kontrolą. - Należy pamiętać, że Stowarzyszenie 3GPP pracuje nad tym, żeby bezpieczeństwo korzystania z sieci było wdrażane w te systemy. Uspokajam, że wszystkie podmioty implementują to w taki sposób, żeby było to dla nas bezpieczne - przekonuje Joanna Wziątek. - Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to jest to rzecz, która nie powstała wczoraj. Jest to przemyślana technologia nad którą pracuje cały sztab specjalistów. Do tej pory się nie baliśmy, więc i teraz nie ma bać się czegoś, co będzie i szybsze i lepsze.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Joanna Wziątek (specjalistka do spraw cyberbezpieczeństwa)
Data emisji: 28.06.2023
Godzina emisji: 14.15
aw