Tłumacz - stresogenny zawód o trudnej przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 15:25
Zawód tłumacza konsekutywnego, to jedna z trzech najbardziej stresogennych profesji. Jedni mówią, że to praca elitarna, inni że wymierająca. Sprawdzamy z jakimi wyzwaniami musi sobie radzić ten, który zdecyduję się zostać tłumaczem.
Audio
  • Tajniki zawodu tłumacza konsekutywnego (Dajesz radę/Czwórka)
Tłumacz - stresogenny zawód o trudnej przyszłości
Foto: East News/Glow Images

Refleks, koncentracja, doskonała wymowa, umiejętność budowy spójnych zdań to tylko niektóre z cech i umiejętności charakteryzujących dobrego tłumacza. Monika Stogowska i Krzysztof Zabrzeski w Czwórce zdradzają sekrety swego zawodu. 

- Gdy tłumacz tłumaczy konsekutywnie - czyli wysłuchuje kilku zdań mówcy, a potem tłumaczy - musi zapisywać - mówi tłumaczka.- Dla mnie ważne jest to, żebym nic nie zgubiła. Dlatego czasami zapisuję jedno słowo ze zdania, często pomagam sobie symbolami - dodaje.

Zarówno u Moniki, jak i Krzysztofa, "świat" to kula z równikiem, nazwy krajów zapisują drukowanymi literami. W Czwórce przyznają, że dużą trudnością przy tłumaczeniach bywają liczby. Zdradzają kiedy towarzyszy im stres, jak z nim walczą.

Czwórkowi goście wyjaśniają, co i gdzie studiować by zostać tłumaczem, mówią jak wyglądają zajęcia i dla kogo to zawód, a kto na pewno nie znajdzie w nim miejsca.

***

Tytuł audycji: "Dajesz radę"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Monika Stogowska, Krzysztof Zabrzeski (tłumacze)

Data emisji: 27.09.2016

Godzina emisji: 14.10

pj

Czytaj także

Kryminalistyk i kryminolog. Jak bada się miejsce zbrodni?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 14:26
Joanna Stojer-Polańska​, która na co dzień zajmuje się badaniem śladów z miejsc przestępstw uważa, że nie ma zbrodni doskonałych - są tylko źle zbadane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie na sygnale. Jak zostać ratownikiem medycznym?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 16:22
Ratownik medyczny pracuje w szpitalach, na oddziałach ratunkowych, przemierza miasto z perspektywy karetki, jest dostępny na dyżurze w dzień i w nocy. Jak zostać kimś, kto może uratować komuś życie?
rozwiń zwiń