Dane osobowe. Jak chronić "złoto XXI wieku"?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 17:50
- Podłączając się do sieci Wi-Fi w pociągach i autobusach zwracajmy uwagę na to, jakie treści udostępniamy. Tam nie ma kontroli ruchu. To nie jest nasza prywatna, zabezpieczona sieć - ostrzega
Audio
  • Co to są dane osobowe i jak skutecznie je chronić w czasach ekspansji nowych technologii? (Dajesz radę/Czwórka)
W rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej (zdj. ilustracyjne)
W rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej (zdj. ilustracyjne)Foto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Czytaj także
dokumenty 1200.jpg
Jak przechowywać dane? "Najlepiej w segregatorze"

28 stycznia obchodzimy Europejski Dzień Danych Osobowych, o których mówi się, że to "złoto XXI wieku". Z tej okazji Marta Hoppe i zaproszeni goście postanowili przeanalizować, jakie błędy najczęściej popełniamy, jeśli chodzi o udostępnianie danych. - Tak jak nie dajemy nikomu kartki "in blanco" ze swoim podpisem, tak nie powinniśmy udostępniać naszego loginu, albo hasła do poczty. Dużym błędem jest wymienianie się takimi informacjami w miejscu pracy, a dzieje się to nagminnie - mówi Maciej Jurczyk, inżynier ds. bezpieczeństwa informacji.

Czy są takie dane, których nie powinniśmy ujawniać? Jak chronić swoje hasła, piny i kody? Gdzie je bezpiecznie przechowywać i jak często zmieniać? Co z dokumentami: komu możemy pokazać i zostawić swój dowód, paszport lub prawo jazdy? Jakie kłopoty możemy mieć, kiedy ktoś zdobędzie nasz adres, pesel i nazwisko? I czy zdjęcie RTG to też nasze dane osobowe? Posłuchaj nagrania z audycji.

***

Tytuł audycji: "Dajesz radę"

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: Maciej Jurczyk (inżynier ds. bezpieczeństwa informacji), Marcin Zadrożny (adwokat, fundacja "Wiedza to bezpieczeństwo")

Data emisji: 27.01.2017

Godzina emisji: 14.08

kul/mp

Czytaj także

Lajkujesz w sieci sporty ekstremalne? Więcej zapłacisz za polisę na życie

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 13:30
Nawet niewinne "lajkowanie" w sieci sprawia, że Mark Zuckerberg i jego firma wiedzą o nas wszystko. Do czego służy "profil zainteresowania użytkownika" - sprawdziliśmy to w "4 do 4"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyzwania cyfryzacji. Jak zmieni się nasze życie?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 18:32
Ministerstwo Cyfryzacji podało, że w 2017 roku wystartuje program pilotażowy dla mobilnego dowodu osobistego i nastąpi "pełna produkcyjna dostępność" tej usługi elektronicznej. Drugi etap cyfryzacji obejmuje mobilne prawo jazdy, a trzeci dowody rejestracyjne i ubezpieczenia OC.
rozwiń zwiń