Dlaczego zwierzę łysieje i jak temu zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 14:52
- Najczęściej łysienie u małych zwierząt towarzyszących ludziom, czyli u psów i kotów, jest efektem samouszkodzeń – tłumaczy prof. Jarosław Popiel, dermatolog weterynaryjny.
Audio
  • Przyczyny łysienia u zwierząt domowych (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Zivica Kerkez/Shutterstock

pies weterynarz 1200.jpg
Choroby psów i kotów niesterylizowanych

Jak tłumaczył, wylizywanie, wygryzanie sierści przez zwierzęta ma najczęściej konkretne podłoże, które, jako ich opiekunowie, powinniśmy umieć określić. - Są też sytuacje, że struktura skóry jest już na tyle zmieniona, a mieszki włosowe tak uszkodzone, np. poprzez choroby, że łysienie jest nieodwracalne - tłumaczył ekspert. - Przyczyny wygryzania sierści to na przykład świąd, spowodowany m.in. grzybicą, pasożytami, czy alergią. Druga grupa to wyłysienia o podłożu endokrynologicznym, i te są znacznie trudniejsze do diagnozowania - wymieniał.

Czy choroby psie i kocie, powodujące świąd mogą zagrażać ludziom i czy są wśród nich te nieuleczalne? Jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę? I jak zapobiegać łysieniu i jaką rolę w profilaktyce odgrywa szczepienie zwierząt? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

W programie także dr Marcin Jankowski, gastroenterolog weterynaryjny w Radiowej Poradni Dla Zwierząt opowiadał o tym, jak radzić sobie, gdy nasz pupil połknie zabawkę lub substancję żrącą. W Radiowej Encyklopedii Zwierząt spotkaliśmy uszatkę, jedną z najbardziej pospolitych polskich sów, a mówił o niej Sławek Rubacha ze Stowarzyszenia Ochrony Sów. Posłuchaj nagrania całej audycji "Dajesz radę", 4.02.2019 >>>

Mówiliśmy także o dokarmianiu sikorek bogatek zimą. Dlaczego nie należy dawać im chleba? ZOBACZ WIĘCEJ >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: prof. Jarosław Popiel (dermatolog weterynaryjny, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Data emisji: 4.02.2019

Godzina emisji: 14.07

kd/ac