Peruka - bezpieczna alternatywa dla totalnej metamorfozy

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 12:00
Peruki królowały niegdyś na balach, a dodatek ten nosiły nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Co się zmieniło i jak dziś powinno się dbać o takie włosy?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Tienuskin

włosy farbowanie 1000x750.jpg
Farbowanie włosów. Jak na głowie zaszaleć z głową?

Peruka to wynalazek noszony już w starożytnym Egipcie - tam często golono naturalne włosy, by zastąpić je perukami, które były popularne wśród mężczyzn kobiet i dzieci. Dziś przeżywają swój renesans.

Posłuchaj
16:56 czwórka dajesz radę 05.02.2021.mp3 Jak wybrać perukę i dbać o nią podpowiada Paulina Pagacz, stylistka peruk (Dajesz radę/Czwórka)

- Peruki dzielimy na syntetyczne i naturalne - wyjaśnia Paulina Pagacz, stylistka peruk. - Naturalne dają nam takie same możliwości, jak własne włosy - można ją prostować, kręcić układać na różne sposoby. Syntetyczną perukę warto wybrać, jeśli nie lubimy układać włosów, bo ma na określony kształt, który nie ulega zmianom - dodaje. 

Cena peruk naturalnych jest dużo wyższa niż syntetycznych. Jest wiele czynników, które się na to składają. - Peruki naturalne charakteryzują się wyższą wytrzymałością niż syntetyczne, często starczają nam na dłużej, dają większą możliwość zmiany fryzury np. gdy znudzą nam dłuższe włosy możemy je podciąć, zniszczone końcówki też podcinamy. Modelowanie takiej peruki jest dowolne - wyjaśnia specjalistka. 

Oba rodzaje peruk cieszą się dużym zainteresowaniem klientek. Naturalne włosy wybierają najczęściej panie, które cierpią na długotrwałe problemy skórne i choroby wieloletnie. Te peruki są bardziej trwałe, więc ich koszty się zwraca. - Te peruki wyglądają bardzo naturalnie, niemal są niemożliwe do odróżnienia od naturalnych włosów - zdradza rozmówczyni Ady Janieszewskiej. 

Czytaj także:

shutterstock Alena Ozerova biżuteria kobieta 1200.jpg
Biżuteria - dodatek, który robi wrażenie

Włosy syntetyczne wybierane są najczęściej panie do chwilowej metamorfozy, do roli na scenie w teatrze, na imprezy okazjonalne. 

- Wybór odpowiedniego modelu peruki zależy od wielu czynników: typu urody, kolorystyki cery, naturalnego koloru włosów oraz oczu, a także kształtu twarzy - objaśnia Paulina Pagacz. - Stylistki pomagają dobrać perukę, w odpowiednim rozmiarze i kolorze. Ważny jest obwód głowy, na którą pasować ma peruka, choć mają też one swoją regulację. 

Pielęgnacja

Gość Czwórki podkreśla, że najważniejsze są oczekiwania klientki, bo one zazwyczaj mają jakiś pomysł na siebie. 

Gdy peruka jest już wybrana i kupiona musimy pamiętać by o nią dbać, czesać szczotką zakończoną kulkami, raz na dwa tygodnie myć używając specjalnego szamponu i balsamu. - By nałożyć perukę najpierw dopasowujemy regulację do obwodu głowy. Następnie łapiemy za tył peruki, tam gdzie metka, przykładamy do czoła zahaczamy, pociągamy i przerzucamy włosy do tyłu - jak czapkę. Perukę dopasowujemy do naturalnej linii włosów - krok po kroku wyjaśnia stylistka. - Można też perukę przykleić, co wzmocni nam jej przyczepność - dodaje. 

Sprawdź także:

Peruka wczoraj i dziś

Kiedyś peruka świadczyła o statusie majątkowym, pozycji społecznej. Spotkamy ją na angielskich salach sądowych, gdyż są one stałym elementem stroju tamtejszych sędziów, adwokatów i prokuratorów. - Kiedyś peruki kojarzyły nam się z chorobami, problemami po chemioterapii, dziś to się zmienia - mówi stylistka. - Oczywiście panie w potrzebie wciąż po nie sięgają, ale peruki stają się już modne wśród celebrytek, osób, które chcą zmiany wyglądu ale nie chcą drastycznie ingerować we fryzurę - dodaje.

Perukami zainteresowani są również mężczyźni. W ich wyborach królują fryzury klasyczne. Panie sięgają po kolorowe włosy, grzywki, krótkie włosy, a także długie romantyczne fale. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Ada Janiszewska

Goście: Paulina Pagacz (stylistka peruk)

Data emisji: 05.02.2021

Godz. emisji: 14.09

pj

Czytaj także

Przedłużanie włosów. Syntetyczne mogą zastąpić naturalne?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 15:25
Doczepianie włosów to nie tylko poprawianie kobiecego wyglądu, ale czasem też pomaganie w powrocie do normalności po chorobie. Okazuje się, że doczepianie loków to dla niektórych zawód i pasja.
rozwiń zwiń