Radiologia jest ważnym elementem współczesnej diagnostyki klinicznej. Bywa, że tworzy podstawę prawidłowego rozpoznania danej jednostki chorobowej Dominik Kobylarek
Radiologia jest dziedziną stosunkowo młodą, bo funkcjonuje dopiero od 125 lat. Ale zrewolucjonizowała medycynę i utorowała drogę nowym metodom leczenia. - Do końca XIX wieku, żeby poznać podłoże choroby, należało otworzyć tkanki, czyli rozciąć skórę. Radiologia pozwala zajrzeć "pod skórę" pacjenta bez użycia narzędzi ostrych - opowiada Dominik Kobylarek, lekarz i pomysłodawca wydarzenia.
05:11 CZWORKA Stacja Nauka - radiologia 28.01.2021.mp3 Miesiąc Radiologii Polskiej - co w programie wydarzenia? (Stacja Nauka/Czwórka)
Polipsychograf. "To dużo więcej niż papierowy test psychologiczny"
Diagnostykę obrazową zawdzięczamy Wilhelmowi Roentgenowi - profesorowi fizyki z Uniwersytetu w Würtzburgu, który na początku 1896 roku odkrył nowy rodzaj promieniowania, dzięki któremu stało się możliwe bezinwazyjne obrazowanie ciała ludzkiego. Na ziemiach polskich pierwsze badania radiologiczne podjęto jeszcze w czasie zaborów. Dziś zawód radiologa cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a polscy specjaliści odnoszą sukcesy także poza granicami naszego kraju.
Zobacz także:
Dziewczyno, uciekaj przed rakiem i sama badaj swoje piersi!
W ramach Miesiąca Radiologii Polskiej do 31 stycznia 2021 roku odbędzie się 12 sesji webinaryjnych obejmujących tematykę m.in. diagnostyki radiologicznej raka piersi, RTG klatki piersiowej, radiologii interwencyjnej czy rozpoznawania złamań na obrazach rentgenowskich. - To są spotkania, które odbywają się wieczorem, więc zależy nam na prostym przekazie, który koncentruje się na praktyce i doświadczeniu klinicznym - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar.
lek. Paulina Niańkowska Białach: Miesiąc Radiologii Polskiej / RÉSONNEZ
W najbliższy weekend zainteresowani będą mogli wziąć udział w prelekcjach dotyczących diagnostyki obrazowej oraz profilaktyki raka piersi. - Zachęcam do udziału w tych spotkaniach, zwłaszcza że rak piersi w przyszłości będzie dotyczyć co ósmej pacjentki - dodaje gość Czwórki. - Chcemy uczulić naszych panelistów na zmiany, których na pewno nie należy zlekceważyć w diagnostyce raka piersi oraz zasygnalizować konieczność przypominania pacjentkom o regularnym samobadaniu.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotowała: Weronika Puszkar
Data emisji: 28.01.2021
Godzina emisji: 12.45
kul