Medycyna - czy to trudne studia?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2023 16:49
Jeszcze moment i absolwenci szkół średnich będą wybierać swój wymarzony kierunek studiów. Cześć z nich wybierze kierunek lekarski. Czy trudno się tam studiuje? 
kk
kkFoto: Shutterstock

Medycyna - co warto wiedzieć o tym kierunku? Czy jest rzeczywiście bardzo wymagający? Jakie są na nim przedmioty i który jest najciekawszy? Ile osób rezygnuje z medycyny i dlaczego? Który rok jest najtrudniejszy? Czy chemia jest na tym kierunku bardzo trudna? Na wszystkie pytania odpowiedzą studentki Wydziału Lekarskiego WAM.

Na temat studiów medycznych funkcjonuje wiele mitów. Mówi się, że na tym kierunku nie śpi się po nocach, nie ma się życia, na uczelniach trwa wyścig szczurów, a dostać się tam można tylko po biol-chemie.

Agnieszka Biesaga, Alina Kalinowska, Kinga Dziobiak, studentki kierunku lekarskiego wyjaśniają, że jest nieco inaczej, i dzielą się swoimi doświadczeniami. 

- Trzymamy kciuki za tegorocznych maturzystów - podkreślają studentki. - Jeśli chodzi o Warszawski Uniwersytet Medyczny, bo właśnie tam studiujemy, to liczą się egzaminy z biologii, chemii, fizyki lub matematyki. Warto zwrócić uwagę, że podstawowa matura z matematyki oceniana jest w przeliczniku 0,7, a nie 1 do 1, jak w przypadku pozostałych przedmiotów. Tu warto wybrać swoją strategię na maturę - wyjaśniają i zwracają uwagę, że każda uczelnia medyczna ma swoje zasady rekrutacji, nieco inaczej przelicza punkty, dlatego warto to sprawdzić. 

Przygotowania do matury były dla Czwórkowych gości bardzo ciekawym czasem. Jedna z nich przyznaje, że na studia medyczne zdecydowała się niemal w ostatnim momencie, gdy zauważyła, e rozwiązywanie arkuszy maturalnych z zeszłych lat idzie jej bardzo dobrze. 


Posłuchaj
21:50 czwórka dajesz radę 18.04.2023.mp3 O studiach na kierunku lekarskim opowiadają studentki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Goście Czwórki podkreślają też, że na medycynę można się dostać kończąc w liceum profil mat-fiz, choć może jest to nieco trudniejsze. 

Szok na studiach

Na kierunku lekarskim trzeba się dużo uczyć. Goście Weroniki Puszkar przyznają, że były w szoku, że w planie zajęć na uczelni jest tyle wolnego czasu, że są dni, kiedy są tylko jedne zajęcia. - Później się zorientowałyśmy jednak jak mało tego czasu wolnego jest, jeśli brać pod uwagę materiał, który musimy w tym wolnym czasie opanować - zdradzają. 

Wbrew mitowi o wyścigu szczurów na wydziale lekarskim, Agnieszka Biesaga i Alina Kalinowska oceniają, że studenci się wspierają. - Zdarzają się jeszcze przypadki sprzedaży notatek, ale raczej trzymamy się razem - mówią.  

Studia lekarskie to studia długie. Trwają 6 lat, następnie student odbywa staż, który trwa 13 miesięcy i zdaje Lekarski Egzamin Końcowy tzw. LEK. Wtedy może wybrać specjalizację. 

- Myśląc o studiach medycznych, często myślimy o koszmarze pierwszego roku, czyli zajęciach z anatomii. Niestety nikt nie wspomina, że towarzyszy jej histologia, czyli nauka o tkankach - przyznają studentki. - To jak nauka nowego języka. Mamy rok, żeby opanować oba te przedmioty. 

Studia i praktyki

Agnieszka Biesaga i Alina Kalinowska wciąż są przed swoją pierwszą sesją egzaminacyjną na uczelni. Kinga Dziobiak ma za sobą już trzy lata studiów. Co szczególnie podkreśla, to praktyki w szpitalach. - Po pierwszym roku mamy obowiązkowe praktyki pielęgniarskie. To nasz pierwszy kontakt z pacjentem. Po drugim roku, na SORze i POZ, wtedy towarzyszymy lekarzom w badaniu, mamy do przeprowadzenia pewne procedury medyczne - zdradza. 

W tym zawodzie niezwykle ważna jest psychika studenta. Goście Czwórki już podczas nauki na uczelni spotykają się z niełatwymi sytuacjami. - Pierwszym takim wyzwaniem są zajęcia w prosektorium, gdzie spotykamy się z ciałem ludzkim, które jest otwarte. Ono należało do kogoś, a teraz jest pewnym wyznacznikiem śmierci - mówi gość Weroniki Puszkar. - To chwilę, gdy do wielu osób trafiają wyzwania związane z zawodem lekarza, ale to nawet nie jest porównywalne z praktykami. 

Studentki wyrażają nadzieję, że studia przygotują je do mierzenia się w tego typu wyzwaniami, przy zachowaniu profesjonalizmu i empatii. Na uczelniach już prowadzone są zajęcia z psychologii, gdzie odnajdują wskazówki, jak rozmawiać z pacjentami, jak reagować w trudnych sytuacjach, ale też jak radzić sobie z własnymi emocjami, jak je przeżywać. 

Można powiedzieć, że Agnieszka Biesaga, Alina Kalinowska, a nawet Kinga Dziobiak są na początku swojej drogi do zastania lekarzami. Dziś podkreślają, że bardzo ważne na tych studiach jest odnalezienie balansu między nauką i życiem osobistym. Podpowiadają, że odkrycie swojego sposobu na efektywną naukę pozwala mieć czas dla siebie, na hobby czy życie towarzyskie. 

***

Tytuł audycji: Strefa studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Agnieszka Biesaga, Alina Kalinowska, Kinga Dziobiak (studentki kierunku lekarskiego WUM)

Data emisji: 18.04.2023

Godz. emisji: 14.09

pj

Czytaj także

Studia za granicą - pomoże program mentoringowy Our Future Foundation

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 21:30
Our Future Foundation to organizacja, która pomaga zdolnym młodym ludziom w rekrutacji na światowe uczelnie i wyborze wymarzonej ścieżki kariery. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zadbaj o swoją przyszłość – odwiedź Targi Pracy i Praktyk z gotowym CV!

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 15:30
Już 27 marca odbędą się XXX Targi Pracy i Praktyk dla Informatyków i Elektroników Politechniki Warszawskiej. To szansa na znalezienie pracy, praktyk czy stażu. Warto zabrać ze sobą CV!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Skonsultuj się z farmaceutą". Kim są ludzie, których spotykamy w aptekach?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 17:57
- Farmaceuta to nie tylko sprzedawca leków w aptece. Jako przedstawiciele tego zawodu musimy mieć wiedzę właściwie o każdym rodzaju środków medycznych, możemy też rozwijać się w firmach farmaceutycznych i projektować medykamenty - mówili studenci Julia Górnicka i Krzysztof Górecki.
rozwiń zwiń