Studenckie życie na kredycie. Finanse według młodych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 15:23
Tematem audycji będą finanse polskich studentów. Skąd żacy biorą pieniądze na życie i ilu z nich się zadłuża?
 .
Ілюстрацыйнае фота.Foto: Shutterstock/Kamil Zajaczkowski

Według Ministerstwa Edukacji i Nauki, w 2022 r. banki udzieliły blisko 1,3 tys. kredytów studenckich. - Kredyty nie są jeszcze popularne w naszym kraju. W ubiegłym roku do uczelni wpłynęło ponad 1,6 tys. wniosków o ich przyznanie, z czego 1,4 tys. zostało pozytywnie rozpatrzonych - mówiła w rozmowie z Czwórką Adrianna Całus-Polak, rzecznik Ministerstwa Edukacji i Nauki. - To bardzo mało jak na tylu studentów w Polsce.

Jak tłumaczyła, o kredyt mogą się ubiegać zarówno studenci jaki i doktoranci. Warunkiem jego przyznania jest próg dochodowy w rodzinie, który nie może przekraczać 3.000 złotych w roku akademickim, w którym staramy się o kredyt. Od roku akademickiego 2023/2024 kryterium dochodowe będzie wynosiło 3.500 złotych na osobę.

Tym razem w naszym studiu zagości ekonomista Piotr Sawicki, z którym porozmawiamy o sposobach finansowania swoich studiów, ale także codziennych wyzwań przez młodych dorosłych Polaków. Jak finansują swoje lokum, gdzie mieszkają i jak często zaciąfają kredyty studenckie - na edukację, ale także na codzienne życie.

Sprawdzimy także, z jakimi formalnościami wiąże się przyznanie kredytu studenckiego i kto może się o niego ubiegać, a kto powinien poszukać innych źródeł finansowania.

Zobacz także: 

W programie nie zabraknie także konkursu "Giełda bez tajemnic". 

***

Na audycji z cyklu "Dajesz radę" w czwartek (22.06) o godzinie 14.00 zaprasza Mateusz Kulik.


Czytaj także

WIRON zamiast WIBOR-u. Szansa na niższe raty?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 17:00
WIRON już niedługo ma zastąpić WIBOR. To ważna zmiana dla kredytobiorców, bo od WIBOR-u zależy wysokość oprocentowania kredytu, czyli i wysokość płaconych rat.
rozwiń zwiń