Wesela czas. Jak się przygotować do najważniejszego dnia w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024 17:45
Czerwiec, z powodu litery "r" w nazwie, sprzyja szczęściu nowożeńców. Nic dziwnego, że właśnie ten letni miesiąc rozpoczyna ślubny sezon. W "Audycji weselnej" rozmawiamy, m.in. z Katarzyną Gajek, o weselnych trendach i emocjach towarzyszących przygotowaniom do tych wyjątkowych uroczystości.
W Audycji weselnej rozmawiamy z wedding planerką Katarzyną Gajek, która opowiada o weselnych trendach.
W "Audycji weselnej" rozmawiamy z wedding planerką Katarzyną Gajek, która opowiada o weselnych trendach.Foto: shutterstock/eldar nurkovic
  • Czerwiec, ze względu na literę "r" w nazwie, a także słoneczną zwykle pogodę, to jeden z popularniejszych ślubnych miesięcy. 
  • Organizacja wesela to olbrzymie wyzwanie logistyczne, organizacyjne i rodzinne. 
  • W Czwórce podpowiadamy, jak przygotować się do tego najważniejszego dnia w życiu i na co zwrócić uwagę. 

Humanistyczne, symboliczne, cywilne, kościelne - ilu ludzi, ile potrzeb i poglądów, tyle też wyobrażeń o "najważniejszym dniu". Zapraszać ciotkę, którą widzieliśmy ostatnio na chrzcinach? Wynająć zespół, kwartet smyczkowy czy DJ-a? Rapującego clowna na szczudłach czy obsługę foto lustra? Ile pieniędzy włożyć do koperty? To pytania, na które szukają odpowiedzi zarówno pary, jak i goście.

- Dyplomatyczna odpowiedź brzmi, że młodej parze dajmy w kopertę wedle możliwości i wedle uznania. Ale oczywiście jest też zasada, że mniej więcej tyle, ile kosztuje ugoszczenie jednego gościa - mówi gość Czwórki. - Obecnie przyjmuje się ok. 300-500 złotych od osoby. To chyba najczęstsze kwoty, które widzę w momencie otwierania kopert, bo czasami w nich uczestniczę ze względu na rozliczenia.

Jak zaznacza rozmówczyni Kuby Jamrozka, wszystko zależy jednak od naszej sytuacji finansowej i uwarunkowań. Można pokusić się także o szczególny prezent w postaci vouchera na jakąś atrakcję lub zbiorczy prezent od gości. Państwo młodzi mogą także udostępnić listę prezentów, które będą tymi wymarzonymi.

Wesele weselem - a co ze ślubem?

Katarzyna Gajek zauważa, że z roku na rok zmniejsza się liczba ślubów wyznaniowych. - Przez lata ślub cywilny kojarzony był z mniej romantyczną i szybką uroczystością. Teraz to się zmienia, my przygotowujemy specjalną oprawę. Dodajemy element symboliczny w postaci mistrza ceremonii do całej uroczystości, który robi laudacje na powitanie gości, mówi trochę o parze, jak się poznali, przedstawia love story, które mają za sobą - opowiada. - Potem urzędnik robi to, co do niego należy, czyli przyjmuje oświadczenia, po których uroczystość zamyka mistrz ceremonii. To jest takie combo, czyli ślub cywilny z elementem humanistyczno-symbolicznym.



Jak wyglądają wesela zetek?

Specjalistka opowiada także o możliwych scenariuszach przebiegu wesela, które tak naprawdę zależy od budżetu, ale i wieku nowożeńców. - Mam przyjemność organizować pierwsze, drugie i trzecie śluby w cyklach życia człowieka. Więc te pierwsze śluby młodych ludzi są projektowane na innych podwalinach niż np. trzeci ślub pary 50-latków - tłumaczy. - Tu wybory konsumpcyjne, oczekiwania i marzenia są kompletnie inne.

- Pokolenie Z na przykład podchodzi bardzo racjonalnie do wydatków. To są raczej minimalistyczne wydarzenia, często podyktowane też ochroną ekologiczną, więc scenografia, florystyka są w bardzo minimalnym zakresie. Jest to także pokolenie, które przykłada uwagę do bliskich relacji - zauważa specjalistka. - Śluby na 300 osób, z ciociami, które widzieliśmy 20 lat temu na komunii, rzadko występują. Podczas ceremonii otacza ich np. 50 osób, z którymi na co dzień są w kontakcie. Nie ma też baczenia na to, co ludzie powiedzą. Młodzi ludzie często mają też dokładną wizję tej uroczystości.



Psychologia i wesele

Wśród wielu informacji dotyczących organizacji wesela rozmówczyni Kuby Jamrozka, z wykształcenia psycholog, zwraca uwagę na aspekt psychologiczny związany z organizacją i przygotowaniem takiego wydarzenia. Swoje spostrzeżenia Katarzyna Gajek zawarła w e-booku "Psychologia panny młodej".

- Oprócz wszelkich technikaliów weselom, bez względu na miejsce i budżet, zawsze towarzyszą olbrzymie emocje. To jest jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. W zależności od własnych zasobów, które człowiek ma, ludzie sobie z tym radzą lepiej albo gorzej - tłumaczy specjalistka. - Nie każdy o tym mówi otwarcie, bo też media kreują bardzo jednostronny wizerunek wesela i ślubu - że to jest tylko przyjemność, radość i ekscytacja.



- Nikt na Instagramie nie pokazuje frustracji, tych kompromisów i konfliktów, które zachodzą w tle. A ślub i wesele to po prostu element przejścia z jednego stanu życiowego do drugiego. Nie każdy jest na to gotowy. Mówię często, że to, że przygotowujemy imprezę rok czy półtora, służy temu, żeby psychicznie i mentalnie przygotować się do całej tej drogi - zaznacza gościni audycji. - My jako agencja możemy przygotować wesele dużo szybciej, ale to parom są potrzebne te miesiące. To jest ich pierwszy wspólny projekt, który dotyczy preferencji, gustów, relacji z rodzicami i pomiędzy rodzinami. I tu się nagle okazuje, że to nie zawsze jest takie proste.


Posłuchaj
41:21 CZWORKA_Audycja weselna - Katrzeyna Gajek - wedding planner wszystko 02.06..2024.mp3 W "Audycji weselnej" rozmawiamy z Katarzyną Gajek, właścicielką agencji organizującej śluby (Audycja weselna/Czwórka)

 

W Czwórce także o swoim ślubie humanistycznym opowiadali Anita i Borys Leydo.


***

Tytuł audycji: Audycja weselna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Katarzyna Gajek (właścicielka agencji ślubnej), Anita i Borys Leydo. 

Data emisji: 02.06.2024

Godzina emisji: 8.45

aw/wmkor