Jacek Poniedziałek o serialu "Udar": taką rolę gra się raz w życiu

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2024 12:01
Paweł Demirski napisał scenariusz serialu "Udar" opierając się na faktach z życia swojego przyjaciela, Macieja Nowaka. Główną rolę powierzył Jackowi Poniedziałkowi. - Ta rola w pewnym momencie zaczęła być pisana z myślą o mnie. To ogromne szczęście i fart - przyznaje aktor. 
Jacek Poniedziałek
Jacek PoniedziałekFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

Jacka Poniedziałka znamy z licznych produkcji telewizyjnych, filmów, seriali, i teatralnych ról. Dziś możemy oglądać go w ośmioodcinkowej opowieści "Udar". 

Jacek gra Macieja, czyli Jacka

- To opowieść o Jacku, przedstawicielu polskiej sceny gastronomicznej, krytyku kulinarnym, którego boi się wiele osób w branży. On prowadzi kulinarne programy w telewizji, liczy się w środowisku - opowiada Jacek Poniedziałek. - Tego bohatera, na samym początku opowieści dotyka udar. 


Posłuchaj
48:25 PR4_22.12.2024_19.04_Audycja_Filmowa_Marcina_Radomskiego 19.04.45 19.53.10.mp3 O serialu "Udar" i kreacji swojej roli opowiada Jacek Poniedziałek (Audycja filmowa Marcina Radomskiego/Czwórka)

 

Za kamerą serialu stanęli Antonio Galdamez Munoz, Rafał Skalski i Paweł Demirski, będący też jego scenarzystą. - Główny bohater jest tu intensywny i wyrazisty. Jest inspirowany prawdziwą postacią Macieja Nowaka, znanego krytyka teatralnego i kulinarnego, a także wydarzeniami z jego życia - mówi gość Marcina Radomskiego. - Monika Strzępka i Paweł Demirski byli tymi przyjaciółmi Maćka Nowaka, który pomagali mu, gdy przeszedł udar. Te wątki biograficzne w "Udarze" są oczywiście przetworzone, często też towarzyszy im wisielczy humor. 


Udar - społeczna epidemia?

Serialowy Jacek jest warszawskich bon vivantem, hedonistą, który uwielbia się bawić, pić, uwielbia towarzystwo młodych osób, szczególnie młodych mężczyzn. Prowadzi hulaszcze, intensywne życie i ponosi tego zdrowotne konsekwencje. - To miażdżyca, cukrzyca, a potem udar - wymienia gość Czwórki. - Ten serial to też projekt bardzo aktualny społecznie - w Polsce 250 osób dziennie doznaje udaru. To tysiące osób rocznie - ogromna społeczna epidemia, którą dziś przypisuje się wszechobecnemu przebodźcowaniu, pośpiechowi, stresowi. Cechuje nas pewien rodzaj pazerności na życie - chcemy więcej, niż nasz organizm jest w stanie przeprocesować. 

Przytyć dla roli

Jacek Poniedziałek propozycję zagrania Macieja Nowaka dostał kilka lat temu. Pierwsza jego uwaga dotyczyła różnicy wagi, jaka ich dzieli i choć pierwowzoru nie dogonił, to blisko rok przygotowywał swoje ciało do tej kreacji. - Przede wszystkim musiałem przytyć - szczególnie na twarzy, na szyi, rękach. Nie do końca się to udało - dłonie cały czas miałem szczupłe. Miałem też kostium pogrubiający - zdradza. - Przed rozpoczęciem zdjęć pół roku przygotowywałem się do tej roli, pół roku trwały zdjęcia, a później pół roku-rok "schodziłem" z roli, co w moim przypadku oznaczało schodzenie z tuszy. Ale taką rolę gra się tylko raz w życiu. 

Zobacz też:

Czwórkowy gość zdradza, że od pewnego momentu Paweł Demirski pisał rolę Jacka "pod niego", z myślą o nim. Razem też współpracują przy produkcji dla jednej z platform streamingowych, razem tworzą też spektakl dla Teatru Telewizji. 


Bohaterem tego serialu jest też Warszawa - w kontraście do bohatera, który jest kolorowym ptakiem - ukazana jest jako miasto szare, zwyczajne, czasem zmęczone, pijane, skacowane. Opowieści "Udar" towarzyszy muzyka Pablopavo i Ludzików, a także punkowego zespołu Jad. 

***

Tytuł audycji: Audycja filmowa Marcina Radomskiego

Prowadzący: Marcin Radomski

Goście: Jacek Poniedziałek (aktor)

Data emisji: 22.12.2024

Godzina emisji: 19.06

pj/kajz

Czytaj także

"Niepewność. Zakochany Mickiewicz". Nikodem Rozbicki: starałem się stać się tą postacią

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2024 18:49
Nikodem Rozbicki to jeden z najbardziej znanych i wszechstronnych aktorów młodego pokolenia. Obecnie możemy go oglądać w filmie kostiumowym, w którym wciela się w młodego Adama Mickiewicza oraz w kryminalnym serialu "Odwilż". W "Audycji filmowej" Marcina Radomskiego zdradza ile jest w stanie poświęcić dla roli, jak bardzo ceni sobie możliwość współkreowania swoich postaci, dlaczego wciąż czuje konieczność szlifowania swojego aktorskiego warsztatu i czy marzy mu się kariera w Hollywood.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cezary Łukaszewicz: lubię zaufać reżyserom filmów, w których gram

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2024 10:37
Wielkimi krokami zbliża się 40. Międzynarodowy Warszawski Festiwal Filmowy. Wśród wielu znakomitych filmów zobaczymy dwa, gdzie w główne role wciela się Cezary Łukaszewicz, aktor, który lubi zaufać reżyserowi. "Bucza" i "Prześwit" to obrazy, na które nie pozostaniemy obojętni. 
rozwiń zwiń