- Teatr Sztuka Ciała z roku na rok coraz więcej ma wspólnego z naturą. Wszystko zaczęło się już w 2016 roku.
- W Dniu Ziemi artyści Teatru widzą, gdzie się znajdują i jaka jest ich misja.
- Liczą, że każde ich spotkanie z publicznością będzie okazją do wyciągnięcia mnóstwa inspirujących, ekologicznych wniosków.
- Aktorzy i aktorki Teatru Sztuka Ciała wcielają się w rośliny, ale i tych prawdziwych roślin w ich spektaklach nie brakuje.
Żyjemy w czasach katastrofy klimatycznej. Choć kryzys klimatyczny postępuje, jeszcze jest szansa, by odwrócić ten trend, jednak by to się udało, potrzebne jest zaangażowanie każdego z nas. Nieobojętny na ekologiczne wyzwania współczesności jest Teatr Sztuka Ciała, dla którego natura jest jedną z najważniejszych inspiracji.
- Nasz teatr ma coraz więcej wspólnego z naturą - przyznaje Anna Ługowska, aktorka i koordynatorka projektów teatralno-roślinnych. - To się zaczęło w 2016 roku, a w 2020 mocno poszliśmy w tę stronę. Pojawiają się coraz to nowe tytuły i produkty, które czerpią inspiracje z przyrody i rozmaicie opowiadają o tym różnym odbiorcom.
Dla artystów i artystek Teatru Sztuka Ciała Dzień Ziemi jest dniem pracy, grane są spektakle. Jak jednak zauważa gościni Czwórki, to również jeden z tych dni, w których członkowie zespołu widzą, gdzie się znajdują i jaka jest ich misja.
Inspiracja to zachwyt, wnioski - ekologia
- A naszą misją, misją teatru, jest przede wszystkim spotkanie - autentyczne spotkanie z odbiorcą - podkreśla gościni Kasi Dydo. - My przy tym spotkaniu możemy coś opowiedzieć, naszym tematem jest przyroda i natura. Nigdy jednak naszym punktem wyjścia nie był cel ekologiczny. Zawsze punktem wyjścia był zachwyt, fascynacja, ekscytacja tym, co w tej przyrodzie jest i jak można się w niej przejrzeć. To, co powinno być ekologiczne, to wnioski płynące z tego spotkania z nami.
20:23 czwórka stacja kultura 22.04.2024 teatr natura 10.15.mp3 O teatralno-roślinnych aktywnościach Teatru Sztuka Ciała opowiada Anna Ługowska (Stacja Kultura/Czwórka)
Teatr Sztuka Ciała jest teatrem ruchu. Scharakteryzować możemy ich przez ruch - poruszają się w sposób charakterystyczny, posiłkują się pantomimą, tańcem, teatrem fizycznym. - A świat przyrody od strony fizyczności jest fascynujący - ocenia Anna Ługowska. - Nasz pierwszy przyrodniczy spektakl z 2016 roku to "Między oWadami". Podstawową inspiracją było to, jak owady się poruszają. To były wielogodzinne ciężkie próby, ale też odkrywanie tego, jak fascynujący, delikatny i kruchy jest ten świat. Skutkiem zajmowania się przyrodą, choćby przez teatr, jest to, że traktujemy ją bardziej podmiotowo - wchodzimy głębiej w relacje, czujemy się bardziej odpowiedzialni.
Artyści Teatru Sztuka Ciała dużo też marzą, a jednym z ich marzeń jest, by ze spotkań z nimi płynęły wnioski przynoszące dobro naszej planecie. Chcą alarmować, mówić, że nie tędy droga - ale nie wprost. Takie spostrzeżenia po spotkaniach edukacyjnych z Chwastynatką ma wielu najmłodszych widzów. - Najbliższe takie spotkanie odbędzie się 28 kwietnia przy Pawilonie Kamień w Warszawie - zaprasza gościni Czwórki.
Rośliny na scenie
Plenerowym widowiskiem z udziałem roślin jest spektakl "Pędy". - My występujemy tam jako aktorki w rolach roślinnych, rolach chwastów - zdrada Anna Ługowska. - Ale angażujemy także żywe rośliny doniczkowe - do oprawy muzycznej. Ich aktywność jest przekładana na konkretne akordy, które w tym widowisku pobrzmiewają. To spektakl o przemijaniu, o cyklu życia, tym, że coś się kończy, ale ma też swoją kontynuację. My zaczynamy jako nasionka i kończymy jako nasionka.
Nuta ekologii wybrzmiewa również w kostiumach zespołu Teatru Sztuka Ciała. Wiele z nich zostało wykonanych w duchu zero waste, w spektaklu "Krążek" wykorzystano odpady z produkcji płyt winylowych, a w "Tutu" skrawki materiałów z pracowni krawieckiej.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Anna Ługowska (aktorka i koordynatorka projektów teatralno-roślinnych)
Data emisji: 22.04.2024
Godzina emisji: 10.15
pj/wmkor