Europejska Stolica Młodzieży 2028 – które miasto ma szansę na tytuł?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2025 15:18
W 2025 roku Europejską Stolicą Młodzieży jest Lwów, największe miasto zachodniej Ukrainy. W 2026 roku ten tytuł będzie nosiło norweskie Tromsø, a w 2027 roku włoska Parma. Europejskie Forum Młodzieży ogłosiło nabór dla miast chcących ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2028. 
Europejska Stolica Młodzieży 2025 to Lwów, a jakie miasto będzie nosiło ten tytuł w 2028 roku?
Europejska Stolica Młodzieży 2025 to Lwów, a jakie miasto będzie nosiło ten tytuł w 2028 roku?Foto: Shutterstock/NDAB Creativity

W czwartkowym "Świecie 4.0" szczególnie interesują nas sprawy europejskie. Opowiemy o pięciu miastach, które mogą zdobyć tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2028. Szczęśliwa piątka to: 

Chișinău (Mołdawia)
Leeuwarden (Holandia)
Paralimni (Cypr)
Pernik (Bułgaria)
Podgorica (Czarnogóra)

O szczegółach opowie Weronika Puszkar. 

Spotkamy się również z Rafałem Rogulskim, dyrektorem ENRS, który realizuje inicjatywy edukacyjne, takie jak "In Between?" czy "Hi-Story Lessons", które angażują młodych ludzi w eksplorację historii poprzez badania terenowe i nowoczesne metody nauczania. Czwórkowy gość opowie o trzech międzynarodowych projektach edukacyjnych skierowanych do studentów, a realizowanych przez Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ENRS). Udział w projektach jest bezpłatny, a uczestnicy mają szansę na wyjazdy do miejsc pamięci w różnych krajach Europy, gdzie w międzynarodowych grupach będą eksplorować historię XX wieku z nowej, świeżej perspektywy.


Gość Piotra Firana zdradzi jak wygląda udział w projektach ENRS i co zyskują młodzi ludzie dzięki takim doświadczeniom; w jaki sposób wspólna pamięć o trudnej historii może łączyć, a nie dzielić, we współczesnej Europie.


***

Na audycję z cyklu "Świat 4.0" w czwartek (17.04) o godz. 16.00 zaprasza Piotr Firan


pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka Europa
Czytaj także

Czy Włochy to nadal europejski raj?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2025 12:26
W "Świecie 4.0" porozmawiamy o Włoszech od mniej oczywistej strony - o podziałach, migracji i przestępczości, które są już codziennością dla mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. Czy Włochy stały się ofiarą własnego wizerunku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najdziwniejsze i najbardziej absurdalne zakazy na świecie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2025 17:18
Prawo w zamyśle powinno służyć obywatelom i zapewniać porządek w przestrzeni publicznej. Jednak są na świecie miejsca, gdzie z różnych powodów obowiązują surowe zakazy z dotkliwymi karami, a w innych przypadkach prawo jest tak przestarzałe, że nie ma obecnie realnego zastosowania.
rozwiń zwiń