Na pograniczu natury, sztuki i systemu
Bieszczady na weekend. Wybierz najlepsze atrakcje
Bieszczady w czasach PRL-u kusiły dzikością i możliwością prowadzenia traperskiego życia blisko natury. Dziś nadal są pełne tajemnic i mieszkańców, którzy noszą w sobie niezwykłe historie. - Ci ludzie żyją na pograniczu natury, sztuki i systemu. Żyją zgodnie z poczuciem własnej wolności - opowiada gość Czwórki. - Żeby ich poznać, wystarczy wybrać się tam po sezonie. Wtedy Jezioro Solińskie zamienia się w dziki akwen, a ci, którzy zostają tam "zimować", robią to po to, by żyć na swoich zasadach - dodaje.
Bieszczady - miks historii i różnych kultur
Maciej Kozłowski książkę pisał z dwoma najsłynniejszymi leśnikami w Polsce - Marcinem Sceliną i Kazimierzem Nóżką, którzy opowiedzieli mu, jak ten rejon Polski kształtował się na przestrzeni kilku dekad. - Obecny obraz Bieszczadów jest miksem tego, co działo się tam w czasach powojennych. Natomiast z tzw. "dolnych" warstw kulturowych przedziera się to, co było tam przed wojną, kiedy łuk karpacki zamieszkiwali potomkowie Wołochów i Rusinów, zawieszeni w kulturze o prawosławnym korzeniu - mówi.
Kopciuszek Krakowa czy miasto marzeń? Prawda o Nowej Hucie
Skąd w Bieszczadach wzięli się kowboje? Kim są zakapiorzy? Dlaczego wiele bieszczadzkich wsi straciło swoje pierwotne nazwy? I co stało się z ich pierwszymi mieszkańcami? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Zaklinacze czasu
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Maciej Kozłowski (kulturoznawca, współautor książki "Zanim wyjedziesz w Bieszczady")
Data emisji: 29.11.2019
Godzina emisji: 14.17
kul/jp