Lubią wyzwania. Zdobędą szczyt za szczytem
Karina Terzoni zauważa, że fajnie jest gdy nasz partner, partnerka, mąż, żona wspierają nas w sportowych aktywnościach. Jeszcze lepiej, gdy dołączają do nich, trenują wspólnie z nami, włączają się we wspólną dietę. Ada Janiszewska zapytała Kamila Golenia, czy wspólne treningi pary w ogóle są możliwe i jak to zrobić.
Posłuchaj
04:32 czwórka rozbiegani 19.06.2020.mp3 Czy da się trenować w parze? - wyjaśnia Kamil Goleń, trener personalny (Rozbiegani/Czwórka)
CZYTAJ TAKŻE Plogging - moda na ekologiczne bieganie >>>
- To jest możliwe, jednak istnieją pewne ograniczenia - mówi Kamil Goleń. - Poza oczywistym faktem, że mężczyzna jest szybszy, silniejszy, to biorąc pod uwagę różnice budowy, fizjologii to wysiłek jest porównywalny przy bieganiu średnio czy długodystansowym. Kobieta uzyskuje niższe parametry, w znaczeniu czasu, w którym pokonuje określony dystans, ale sam aspekt wytrzymałości powoduje, że może wykonywać bardzo duże wysiłki - dodaje.
Wspólny trening
Podstawowym pytaniem przed rozpoczęciem wspólnej aktywności sportowej jest pytanie o jej rodzaj: czy będzie to aktywność relaksacyjna czy typowo wyczynowa, trening ukierunkowany na cel.
- Jeśli kobieta i mężczyzna ukierunkowują się na cel, to będą to dwie różne aktywności - mówi trener. - Intensywność takiego treningu będzie różna. Przy bieganiu kobiecie będzie trudno biec równo z mężczyzną - przy założeniu, że mają podobny poziom wytrenowania - dodaje.
Trenując razem powinniśmy zadbać o wspólny poziom treningu. Nie zawsze mężczyzna będzie tym silniejszym ogniwem. - Przeciętny biegacz amator, gdyby miał stanąć w szranki ze sportsmenką, która biega średnie i długie dystanse, nie utrzymałby tempa - wyjaśnia rozmówca reporterki.
Kamil Goleń radzi, by wybrać wspólny poziom sportowy. - W zależności od tego, kto jest lepszy, ten będzie musiał się dostosować, zrezygnować ze swego celu treningowego - wyjaśnia. - Możemy też trenować w jednym czasie, na jednej siłowni, na jednym stadionie. Każdy może wtedy realizować swój cel treningowy. Warto pamiętać, że największą korzyścią dla obu stron jest tu wspólne spędzanie czasu - dodaje.
CZYTAJ TAKŻE Lidia Zamyłko: zamknij oczy i oddychaj prawidłowo >>>
***
Tytuł audycji: Rozbiegani
Prowadzi: Karina Terzoni
Gość: Kamil Goleń (trener personalny, ekspert w dziedzinie treningu motorycznego)
Materiał: Adrianna Janiszewska
Data emisji: 19.06.2020
Godzina emisji: 09.40
pj/kul