Jakie będą telefony stacjonarne przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 19:14
Czy w dobie supernowoczesnych smartfonów telefony stacjonarne mają jeszcze rację bytu? A może odeszły już do lamusa. Zdaniem niektórych, telefony stacjonarne będą nam nadal służyły, ale zmienią się ich podstawowe funkcję.
Audio

Zdaniem wielu główną wadą telefonów stacjonarnych jest to, że są… stacjonarne. Musza pozostać w tym samym miejscu, bo podpięte są do gniazdka.

Dla niektórych jednak – paradoksalnie – to właśnie może być zaletą tych telefonów. – Rozwiązania radiowe, czyli oparte na przesyłaniu sygnałów poprzez częstotliwości radiowe mają swoje ograniczenia, np. pojemność sieci. Im więcej osób rozmawaia w danym miejscu, w danym czasie, tym jakość usług jest znacznie gorsza – tłumaczy Łukasz Rogulski, dziennikarz, specjalizujący się w tej tematyce. – Takich ograniczeń nie ma w telefonii stacjonarnej, ponieważ operatorzy są w stanie bardzo szybko reagować, w sytuacji, gdy użytkowników robi się zbyt wielu.

Zdaniem Katarzyny Pąk z firmy Ericsson, która w 1904 roku uruchomiła pierwszą centralę telefoniczną w Warszawie, telefony stacjonarne będą nam służyły jeszcze przez wiele lat, zmieni się jednak zadania, do jakich przeznaczone są telefony. – Jeszcze kilka lat temu nie wyobrażaliśmy sobie, że za pomocą jednego kabla będziemy mogli np. korzystać z internetu, a w tej chwili to już się dzieje – tłumaczy Pąk. – Telefon staje się dodatkiem do pozostałych funkcji, z których coraz częściej korzystamy.

Więcej na temat telefonów stacjonarnych i ich funkcji w przyszłości dowiesz się, słuchając całej rozmowy w "Czwartym wymiarze".

(kd)

Zobacz więcej na temat: firma internet Warszawa
Czytaj także

Ministerstwo zdrowia: nie dzwoń. Wysyłaj SMS-y!

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2011 02:50
Kanadyjskie ministerstwo zdrowia Health Canada zaleciło dzieciom i młodzieży do lat 18 ograniczenie rozmów przez telefony komórkowe, bo mogą zwiększać zachorowalność na raka mózgu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy zdjęcia z iPhone’ów zabijają tradycyjną fotografię?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 14:04
Gdy rok temu zdjęcie Rafała Milacha zrobione iPhone'm znalazło się na okładce "Tygodnika Powszechnego" w środowisku fotografów zagrzmiało. Rozgorzała dyskusja trwa do dziś a fotografowie przewidują koniec tej dziedziny sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lustrzanka odczyta SMS z 60 metrów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2011 18:11
Naukowcy z USA opracowali program, który przy użyciu cyfrowej lustrzanki odczytuje tekst wprowadzony na ekran dotykowy smartfonu z odległości do 60 metrów – poinformował magazyn "New Scientist". Wszystko dzięki iSpy.
rozwiń zwiń