- Jeżeli to wszystko działa, to najprawdopodobniej uszkodzony jest zasilacz albo płyta główna - mówił Krzysztof Sidorowski z serwisu Strefa Napraw. - Żeby sprawdzić zasilacz musielibyśmy mieć urządzenie do pomiaru napięcia, albo tester do zasilaczy. Jeżeli go nie posiadamy to możemy zaryzykować i kupić zasilacz, ponieważ jest on zwykle tańszy od płyty głównej i można spróbować go wymienić – wyjaśniał.
Gdy komputer zaczyna się włączać, ale w pewnym momencie się zatrzymuje, to wtedy należy nasłuchiwać dźwięków, jakie z siebie podczas tego procesu wydaje. Charakterystyczne popiskiwanie może informować na przykład o uszkodzonym procesorze, karcie graficznej, albo pamięci RAM. Jeśli tych dźwięków nie wydaje, to wtedy warto zwrócić uwagę na jakim wierszu poleceń komputer się zatrzymuje.
- Jeśli jest to zwykły BIOS, który pokazuje, że nie znalazł dysku, to może to oznaczać że twardy dysk jest uszkodzony, albo odpięty od płyty głównej. Może to też oznaczać, że jest uszkodzona pamięć RAM. Jeżeli w naszym komputerze są dwie kości tej pamięci, to wtedy należy wyjąć jedną i spróbować uruchomić komputer. Jeśli to nie działa wtedy można wyjąć tą drugą pamięć i spróbować go uruchomić na tej pierwszej - wyjaśniał rozmówca Kuby Marcinowicza.
Więcej na temat rozwiązywania kłopotów związanych z uruchamianiem komputera dowiesz się słuchając nagrania audycji.
bch