Co powinien zrobić młody wynalazca, gdy już wymyśli coś, co zrewolucjonizuje jedną z dziedzin życia? Przede wszystkim, jak podpowiadają eksperci, sprawdzić, czy to, co stworzył, spełnia "kryteria wynalazczości". Chodzi o to, by ustalić, czy ktoś na podobny pomysł nie wpadł już wcześniej.
- Podstawowe badanie patentowe można przeprowadzić samodzielnie, bo takie bazy są z zasady wolne od opłat - tłumaczy Mariusz Kondrat, rzecznik patentowy. – To da nam wyobrażenie o tym, co znajduje się w tzw. "stanie techniki" w danym obszarze.
Trzeba jednak pamiętać, że nasz wynalazek oceniany będzie przez urząd patentowy z perspektywy świata, a nie tylko naszego kraju. – To, co wymyślimy musi więc być nowe nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – mówi Kondrat.
Jeśli okaże się, że jesteśmy pierwsi i nikt nie wymyślił jeszcze tego, co my – powinniśmy zacząć myśleć o ochronie naszego wynalazku. – By nie pojawił się ktoś, kto w prosty sposób skopiuje pomysł – mówi Kondrat. Jak to zrobić? By dowiedzieć się więcej, posłuchaj nagrania materiału z audycji "Czwarty wymiar".
(kd)