Sprzęt fotoreporterów z czasów Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 19:17
Kto i w jaki sposób robił zdjęcia w czasie II wojny światowej? M.in. fotoreporterzy Biura Informacji i Propagandy. Ale nie tylko – za aparaty chwytali także zwykli powstańcy, choć ich zdjęć zachowało się znacznie mniej.
Audio
  • Jak fotografowano w czasie Powstania Warszawskiego? - materiał Michała Matusa (Czwarty wymiar/Czwórka)
Powstanie Warszawskie
Powstanie WarszawskieFoto: mat. prasowe

Okazuje się, że robienie zdjęć podczas Powstania Warszawskiego zaplanowano z dużym wyprzedzeniem. – Istniały specjalne, konspiracyjne jednostki, które szkoliły fotografów i operatorów kamer - mówi Joanna Lang, kierowniczka działu Ikonografii i Fotografii Muzeum Powstania Warszawskiego. – Była to grupa kilkudziesięciu osób, choć znamy tylko kilkanaście nazwisk. Ich pierwszym zadaniem było dokumentowanie działań podczas okupacji.

Dokumentowano więc sytuację stołecznych powstańców dzień po dniu, a efekty pracy fotografów publikowane były najczęściej w prasie. – Zdjęcia pokazywano też ludności na gazetkach ściennych, a także w kantynach, dla powstańców – opowiada ekspertka.

Fotografowanie nie było wówczas tak rozpowszechnione, jak ma to miejsce dzisiaj, bo poza dostępem do aparatu trzeba było mieć przecież także sprzęt, do wywoływania zdjęć. – Najczęściej używanym aparatem była Laica Standard – opowiada Lang. – To był bardzo dobry aparat, na taśmę 35 mm. Rzadziej też używano aparatów marki Kodak. Do tego istniały wówczas dwa rodzaje kamer: sprężynówki ręczne i stacjonarne.

/Zdjęcia i filmy "żyły swoim życiem" podczas powstania, a dziś opowiadają nam historię sprzed 69 lat. W archiwach Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się obecnie kilkadziesiąt tysięcy takich dokumentów.

(kd)
Czytaj także

Powstanie Warszawskie z konfliktem w tle

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 07:00
Piotr Zychowicz to człowiek, który zachwiał świadomością historyczną Polaków. W myśl teorii, zawartych w jego powieści "Obłęd 44" swoje koncepcje, zamiast na realiach, kierownictwo naszego podziemia oparło na złudzeniach i pobożnych życzeniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwykli bohaterowie filmów Janusza Morgensterna

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 15:00
Janusz Morgenstern z tematyką Powstania Warszawskiego zmierzył się dwa razy – w filmie "Godzina 'W'" i w serialu "Kolumbowie”. W obu tych obrazach tematem jest życie, a Powstanie to tło dla ukazania problemów zwykłych ludzi, w tym niezywkłym czasie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Powstanie Warszawskie" - film, który przeniesie cię w czasie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 16:00
To ma być fenomen na skalę światową. "Powstanie Warszawskie" to pierwszy na świecie film fabularny zmontowany z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku.
rozwiń zwiń