Każdy z nas promieniuje

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 07:26
- To, że coś jest promieniotwórcze, nie znaczy, że należy panikować. Mleko też jest promieniotwórcze! – apelował na antenie Czwórki prof. Ludwik Dobrzyński z Instytutu Problemów Jądrowych.
Audio

Panika związana z awarią elektrowni jądrowej w Japonii sprawia, że coraz więcej i w coraz nowszych kontekstach mówi się o "wszechobecnym" skażeniu. Tymczasem, jak zapewniał gość "Czwartego Wymiaru" każdy z nas w pewnym stopniu promieniuje.

- To jest nasze naturalne środowisko, my w tym wyrośliśmy, to jest nam potrzebne do życia – tłumaczył prof. Ludwik Dobrzyński.

Promieniowanie możliwe jest wszędzie tam, gdzie pojawiły się radioaktywne opary, które następnie np. osiadły w ziemi. Szkodliwe właściwości spowodowane obcością Cezu w ziemi sprawiają, że np. grzyby bardzo często intensywnie promieniują.

- Ta promieniotwórczość jest tak słaba, że trzeba by zjeść całe dzikie zwierzę na raz, żeby w ogóle myśleć o jakiejkolwiek dawce, która mogłaby być dla nas szkodliwa – wyjaśnia prof. Dobrzyński.

Cez rozkłada się bardzo wolno, wręcz setki lat, zatem jeszcze długo kupowane przez nas grzyby mogą być napromieniowane. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy ich nie jeść.

Aby sprawdzić, jak napromieniowanie są m.in. kamienie i warszawski piasek, Kuba Marcinowicz i jego Gość za pomocą Licznika Giegera, badali stopień napromieniowana. Co z tego wyniknęło? Słuchajcie audycji "Czwarty Wymiar". Dźwięk znajdziecie w ramce po prawej stronie.

KaW

Zobacz więcej na temat: Japonia kawa Kuba Marcinowicz
Czytaj także

WHO: problem skażonej żywności z Japonii poważniejszy niż się wydawało

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 01:50
Władze Japonii postanowiły wstrzymać dostawy mleka i szpinaku z czterech prefektur, które otaczają uszkodzoną elektrownię nuklearną. Informację potwierdził rzecznik rządu w Tokio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internet satelitarny w zasięgu ręki

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 09:30
Gdzie nie można korzystać z sieci kablowej lub bezprzewodowej, tam sprawdzi się Internet satelitarny. Od niedawna, dostępny niemalże dla każdego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po posiłku zjedz i talerz

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 22:56
- To są opakowania, które są wykonane w 100% z otrębów pszennych – wyjaśnia Natalia Kretowicz, gość "Czwartego Wymiaru" projektantka i entuzjastka dobrej kuchni.
rozwiń zwiń