Dariusz Samek Mirosław Owczynnik, czyli mistrzowie świata, którzy o swoim genialnym wynalazku i rewolucyjnych planach na przyszłość opowiedzieli w naszym studiu.
Próby stworzenia takiego superdokładnego zegara miały miejsce nie tylko w Polsce, ale także m. in. w USA i Chinach. Jednak to polskim mistrzom się udało. Prace trwały dwa lata.
- Idea powstała w 2009 roku, a pomysłodawcą był dr Grzegorz Szychliński – opowiada Samek. – Usiedliśmy i zaczęliśmy się zastanawiać, czy to się może udać. Konsultowaliśmy się z naukowcami z Torunia i ich wnioski były proste: tak, to jest możliwe!
Zegar pulsarowy nieco różni się od najdokładniejszych dotychczas czasomierzy na świecie. – Głównym elementem jest reflektometr, czyli zespół 16 anten – opowiada Mirosław Owczynnik. – Tworzy radioteleskop, który odbiera sygnał z pulsarów. Ten sygnał jest przetwarzany, wzmacniany.
Zdaniem naukowców, fenomen pulsarów polega na tym, że są to "niesamowicie stabilne źródła częstotliwości radiowych". – Gdy odkryto pulsary wszyscy sądzili, że to może być nawet obca cywilizacja – opowiada Dariusz Samek. – Były tak dokładne, że wydawało się niemożliwe, by było to zjawisko naturalne.
Na świecie jest ok. 300 zegarów atomowych, które wzajemnie się korygują. Jeden taki czasomierz, pozostawiony sam sobie, dość szybko by się "rozjechał". – Nasz zegar pulsarowy to w istocie też jest zegar atomowy, tylko korygowany z pulsarów, a nie podłączony do żadnej innej, naziemnej sieci.
Dlatego wynalazek polskich naukowców zachowa swoją dokładność nawet przez kilkadziesiąt lat, podczas, gdy zegary atomowe, pozostawione same sobie, przestałyby dokładnie odmierzać czas już po około roku.
Ten pierwszy na świecie zegar pulsarowy zainstalowany został w Gdańsku, w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Ale na tym polscy naukowcy nie poprzestają. - Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ten zegar jest przedmiotem badawczym i teraz chcemy stworzyć coś zupełnie nowego, rewolucyjnego, czyli pulsarową nawigację - tłumaczy Dariusz Samek.
Więcej na temat najdokładniejszego zegara na świecie i tego, jak działać będzie supernowoczesny GPS dowiesz się, słuchając całej rozmowy z audycji "Czwarty wymiar".
(kd)