Już ¼ europejskich firm promuje się z wykorzystaniem mobilnych aplikacji. Blisko 20% z tych firm ma już mobilną wersję swojej strony internetowej. W Polsce z mobilnych aplikacji korzysta blisko 4 miliony osób, a to stwarza cyber przestępcom nowe możliwości do działania.
- Obecnie użytkownicy na smartfonach przechowują dużo więcej informacji, niż dawniej na zwykłych telefonach komórkowych. Często są to informacje newralgiczne, dane z firmy o klientach, strategie marketingowe. Utrata tych danych może narazić firmę na dość duże koszta – mówił w Czwórce Maciej Ziarek z Kaspersky Lab.
Jedną z technologii wykorzystywanych przez cyber przestępców do ich wykradania jest koń trojański o nazwie Zeus. Jest to multiplatformowa aplikacja, która działa na starym Windowsie, ale atakuje też użytkowników smartfonów z systemami Symbian, Android i Windows.
- Zeus atakuje system w ten sposób, że podmienia stronę internetową banku. Użytkownik przekonany o tym, że loguje się na prawdziwej stronie banku zostaje poproszony o zainstalowanie certyfikatu bezpieczeństwa, który okazuje się szkodliwą aplikacją. W momencie kiedy bank wysyła smsy z kodami jednorazowymi, na dany numer telefonu, wówczas ta szkodliwa aplikacja przekierowuje tego smsa na numer przestępcy, dzięki czemu taka osoba dysponuje nie tylko naszym loginem i hasłem ale też kodem do autoryzacji przelewu – przestrzegał Ziarek.
Więcej na temat zagrożeń czyhających na użytkowników mobilnych aplikacji dowiesz się słuchając nagrania audycji.
bch