Tajniki biegów lekkoatletycznych

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 19:20
Biegi to najbardziej naturalny ze wszystkich sportów świata, ale i tu stosowane są nowoczesne technologie.
Audio

Niby nic trudnego. Wystartować jak najszybciej, potem biec z całych sił i wpaść na metę pierwszy. Gorzej jeżeli trzeba biegać na dłuższych dystansach, przez płotki lub przeszkody albo rywalizować w sztafetach - tu już większą rolę odgrywa taktyka. Jeszcze gorzej gdy na przykład na dystansie 100 metrów każdą setkę trzeba przebiec poniżej 10 sekund - tu już zaczyna się wyczyn najwyższej klasy, który bez nowoczesnych technologii się nie obejdzie. 
Biegi lekkoatletyczne są w programie olimpijskim od samego początku, czyli od 1896 roku. Już wtedy jeden z uczestników zaskoczył rywali "niskim startem". Później zaczęto stosować coraz to nowocześniejsze udogodnienia. Bloki startowe - z czasem elektronika podłączona do tych "podpórek ułatwiających start" pozwoliła na ocenianie czy zawodnik nie popełnił startu. Bieżnie lekkoatletyczne zamienił nowoczesny tartan. Zawodnicy zaczęli stosować specjalne obuwie, a pomiar czasu stawał się coraz dokładniejszy - aż stał się za dokładny.
O nowoczesnych technologiach biegach lekkoatletycznych w "Czwartym wymiarze" opowiadał sędzia i komentator sportowy - Janusz Rozum.  

Darek Matyja

Zobacz więcej na temat: bieganie Lekkoatletyka SPORT
Czytaj także

Elektronika wdziera się do futbolu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 20:00
Jedna z najbardziej konserwatywnych dyscyplin sportowych - piłka nożna, nie będzie się już dłużej opierać wprowadzeniu nowoczesnych technologii pomagających sędziom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolarstwo jak F1

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 18:34
Rower towarzyszy człowiekowi od około 200 lat. Przez ten czas zmieniała się jego konstrukcja w zależności od tego do jakiej dziedziny kolarstwa był przewidziany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tyczkarska rewolucja fiberglasowa

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 09:50
Lekkoatletyka to sport bardzo tradycyjny ale jest jedna konkurencja, w której nastąpiła prawdziwa rewolucja technologiczna - to skok o tyczce.
rozwiń zwiń