Odczep się rzepie - czeka cię 3600 zarzepień

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 17:00
W prostych wynalazkach tkwi siła. Nic więc dziwnego, że szwajcarski inżynier, George De Mestral, który wynalazł rzepy zarobił na nich 250 mln dolarów w ciagu roku. Jednak nie od początku święcił triumfy.
Audio

Pewnego dnia George De Mestral podczas spaceru po lesie zauważył, że rzepy (koszyczki łopianu)  mocno przyczepiły się do jego skarpetek i sierści psa. Trudno było je oderwać. Postanowił więc zbadać, co powoduje, że tak mocno się trzymają. Zauważył, że koszyczek jest zaopatrzony w haczyki, które czepiają się ubrania i zdecydował się to skopiować - taką historię opowiedział Oli Jasińskiej Marcin Zych z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. 

George De Mestral w produkcję sztucznych rzepów włożył całe oszczędności. Niestety jego wynalazek nie przyjął się. Inżynier zbankrutował, jednak się nie poddał, znalazł sponsorów i ruszył z produkcją. W 1955 roku opatentował swój wynalazek. Ogromnie zainteresowana rzepami była NASA, która wykorzystała rzepy w kombinezonach kosmonautów. Wtedy De Mestral zarobił 250 mln dolarów przez rok, a jego firma zaczęła prężnie funkcjonować.

 

Każdy rzep powinien wytrzymać 3600 zarzepień, tak się mierzy jego wytrzymałość. Jak wygląda produkcja rzepów? Dowiesz się słuchając audycji "Czwarty wymiar". 

(pj)

Czytaj także

Mucha nie siada, komar nie gryzie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2012 07:00
Sympatyczny wieczór na działce przy grillu w jednej chwili może zamienić się w ko(sz)mara. Bzyczenie, gryzienie, swędzenie - na takie etapy dzieli się komarowy szturm, a "Czwarty Wymiar" podejmuje wyzwanie i zaprzęga technologię w imię walki z komarami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chłopcy z placu broni ASG

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 07:00
O paintballu mówi się, że to nie strzelanie tylko znaczenie się. ASG czyli Air Soft Gun jest już wyższa szkoła jazdy, do której wybrał się reporter Czwórki. Czy było warto i jak bardzo bolało? Przekonaj się sam!
rozwiń zwiń
Czytaj także

PWPW: miejsce ściśle tajne

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 19:49
Tutaj robi się paszporty, dowody, prawo jazdy, banknoty, karty kredytowe, dowody rejestracyjne, legitymacje. Nic więc dziwnego, że z dostaniem się do PWPW są olbrzymie problemy. Mają je zwykli obywatele i niezwykli twórcy filmów, a Czwórce się udało!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka pod wodą

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 08:00
W czasie wakacyjnych wypraw nie może zabraknąć dobrej muzyki. W "Czwartym Wymiarze" podpowiedzieliśmy Wam, jaki sprzęt sprawdzi się... na przykład pod wodą.
rozwiń zwiń