- Głównym motywem, jaki kierował strukturami Polskiego Radia i który przemawia za tym, że należy zainwestować w tę technologię jest fakt, iż wszystkie anteny Polskiego Radia nie mają pełnego pokrycia terytorialnego - tłumaczy szef Programu Czwartego Polskiego Radia. - Szczególnie dotyczy to Dwójki, a najbardziej upośledzona pod tym względem jest Czwórka, bowiem jesteśmy obecni na zaledwie 17% terytorium naszego kraju.
Zapraszamy na stronę dabplus.polskieradio.pl >>>
Od 1 października na platformie cyfrowej Polskiego Radia dostępne są następujące programy: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka oraz Polskie Radio dla Zagranicy: - Ten program nie był jak dotąd obecny na terytorium naszego kraju, można go było słuchać tylko w internecie - mówi Krzysztof Łuszczewski. - Na naszym multipleksie pojawiły się także dwa nowe programy: istniejący od dwóch lat w sieci program informacyjno - publicystyczny Polskie Radio 24 oraz muzyczne Radio Rytm.
Oczywiście to nie koniec, jeśli chodzi o cyfryzację Polskiego Radia. Oprócz pięciu podstawowych kanałów, dwóch nowych i dwóch lokalnych, do zagospodarowania zostają jeszcze trzy: - Na początku przyszłego roku chcielibyśmy uruchomić program, który roboczo nazwaliśmy Krasnal. Ta propozycja adresowana byłaby przede wszystkim do najmłodszych i ich rodziców - opowiada dyrektor Czwórki. - Natomiast w połowie 2014 roku zamierzamy ruszyć z programem adresowanym do grupy, która dziś, naszym zdaniem, traktowana jest nieco po macoszemu, czyli do seniorów. Będzie to Radio Retro.
Czytaj także: Cyfryzacja - to wiele zmieni na radiowym rynku >>>
Na sam koniec na multipleksie pojawi się naukowe Radio Eureka: - To będzie nauka, technika, technologia, ale również historia. Chcemy prowadzić naszych słuchaczy przez nowoczesność, nie zapominając jednak o przeszłości - podsumowuje Krzysztof Łuszczewski.
Na razie Polskie Radio w technologii DAB+ odbierać mogą mieszkańcy Warszawy i Katowic, do lipca 2016 roku będzie ono dostępne we wszystkich dużych aglomeracjach w Polsce.
kul