Fotografie Fajansa - biznes i misja

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 13:00
W XIX-wieku fotografia była dochodowym biznesem. Jednak byli też tacy, którzy obok kosztownych zdjęć w atelier fotografowali Warszawę. Zdjęcia Maksymiliana Fajansa są świetnymi dokumentami z II połowy XIX wieku.
Audio
  • Danuta Jackiewicz opowiada o albumie "Maksymilian Fajans" wydanym w cyklu "Fotografowie Warszawy" (Czwórka/Stacja Kultura)
Warszawa, Zamek Królewski, południowe skrzydło z oficyną przy Bramie Grodzkiej oraz pałac Pod Blachą, 1861. W głębi most Kierbedzia w budowie oraz synagoga przy ulicy Szerokiej (obecnie Kłopotowskiego) na Pradze.
Warszawa, Zamek Królewski, południowe skrzydło z oficyną przy Bramie Grodzkiej oraz pałac Pod Blachą, 1861. W głębi most Kierbedzia w budowie oraz synagoga przy ulicy Szerokiej (obecnie Kłopotowskiego) na Pradze.Foto: Maksymilian Fajans. Zbiory: Muzeum Narodowe w Warszawie.

Maksymilian Fajans jest drugim z twórców, którego zdjęcia Dom Spotkań z Historią i Muzeum Narodowe w Warszawie zdecydowały się zaprezentować w postaci albumów szerszej publiczności.

Autorka tej publikacji, Danuta Jackiewicz zabiera czytelników w podróż do Warszawy II połowy XIX wieku. - Większość miejsc, które utrwalił na fotografiach Maksymilian Fajans dziś wygląda zupełnie inaczej - mówi gość "Stacji Kultura". - Nie ma tych wnętrz, które Fajans fotografował. Pozostawił nam zdjęcia cukierni Lourse, która znajdowała się w Hotelu Europejskim oraz wnętrza ratusza właśnie na nowo przebudowanego. Tych wnętrz nie odtworzono po odbudowie samej bryły budowli na placu Teatralnym.

Cukiernia
Cukiernia Lourse’a w Hotelu Europejskim, 1872. Fot. Maksymilian Fajans. Zbiory: Muzeum Narodowe w Warszawie.

Pierwsze zdjęcia Maksymiliana Fajansa z Warszawy zostały wykonane w 1861 roku i przedstawiają Zamek Królewski. Danuta Jackiewicz podkreśla, że te zdjęcia utrwaliły ważny dla stolicy, politycznie rozedrgany, czas, w którym miał miejsce karnawał patriotyzmu. Na zdjęciach Fajansa nie tylko widać bryłę budowli, artysta uwiecznił również budowę mostu Kierbedzia czy synagogę na praskim brzegu.
Drugi album z cyklu "Fotografowie Warszawy" otwiera autoportret Maksymiliana Fajansa z 1861 roku. - Na pewno trzeba powiedzieć, że Fajans był artystą , wykształconym w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, a potem w Paryżu, w kilku bardzo ciekawych pracowniach, gdzie studiował i portret, i technikę litografii i tam zetknął się z fotografią  - mówi Danuta Jackiewicz. - W tamtych czasach fotografia oznaczała biznes. Maksymilian Fajans był dość bogatym przedsiębiorcą, właścicielem zakładu litografii, drukarni i wydawnictwa, ale też człowiekiem o wielkiej pasji.

Artysta poza portretami w swoim atelier realizował również projekty na mieście. Szczególnie interesowało go wszystko, co nowe, co w Warszawie powstawało, zarówno jeśli chodzi o architekturę jak i wyposażenie wnętrz.

Dom Spotkań z Historią i Muzeum Narodowe w Warszawie planują, że cykl, przybliżający twórczość fotografów stolicy, będzie bardzo długim. Już planują wydanie kolejnego tomu.
(pj/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka fotografia SZTUKA
Czytaj także

Helmut Newton - fotograf jak paparazzi

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 12:30
- Wulgarność jest życiem, jest zabawą, jest pragnieniem doznań skrajnych - mawiał Helmut Newton, jeden z najwybitniejszych współczesnych fotografików. Do historii sztuki przeszedł jako "Król Perwersji", który do fotografii mody wprowadził zupełnie nową jakość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak "smacznie" fotografować jedzenie?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 15:17
W cyklu fotograficznym przyjrzymy się pracy fotografa kulinarnego. Nie będzie to jednak typowy fotograf, a... blogerka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Rolke: przypadek i szczęście w fotografii istnieją jak w piłce nożnej

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 14:00
Tadeusz Rolke przyjął propozycję Muzeum Sztuki Nowoczesnej, by stworzyć i udostępnić w internecie zdjęć z jego archiwum. - Czułem, że jest to bardzo interesująca sprawa. Czułem, że moje zdjęcia będą upowszechnione tam, gdzie trzeba i kiedy trzeba - zdradza artysta.
rozwiń zwiń