Paul Polansky - outsider z dużą mocą

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 16:00
Paul Polansky to człowiek, który niczego i nikogo się nie boi. Słucha jedynie tego, co podpowiada mu moralność i poczucie sprawiedliwości. Z okazji polskiej premiery jego tomu wierszy "Bezdomny pies. Zapiski walczącego świra", odbędzie się spotkanie z tym wyjątkowym bojownikiem o prawa człowieka.
Audio
  • Paul Polansky spotka się z fanami z okazji polskiej premiery tomu wierszy "Bezdomny pies. Zapiski walczącego świra" (Czwórka/Stacja Kultura)
Paul Polansky
Paul PolanskyFoto: Pino Alpino/Wikipedia

- Paul Polansky to taki swoisty outsider i osoba, która ma bardzo wiele interesujących doświadczeń życiowych. Lubi pchać się w różne kłopoty, nie umie usiedzieć w miejscu - przybliża jego osobę Jarosław Orzeł, pomysłodawca spotkania w ramach cyklu "Twarze Boksu". Odbędzie się ono 25 kwietnia w Katowicach.

Okładka
Okładka książki

Skąd ten związek z boksem? Za młodu Polansky uprawiał ten sport amatorsko. Mógł pochwalić się nawet kilkoma tytułami. Fascynacja tą dyscypliną pozostała mu do dziś. - W jego wierszach odniesień do boksu jest mnóstwo, a mają one potężną siłę. Wiąże się to z tym, że całe jego życie to walka - mówi obrazowo gość "Stacji Kultura". Przypomina, że jako działacz na rzecz praw Romów w Europie Wschodniej i na Bałkanach, Polansky zapisał na kartach historii wiele czynów, za które zostanie zapamiętany na zawsze. To on odkrył i przekazał światu historię obozu koncentracyjnego w czeskich Letach, które podczas II wojny światowej były jednym z głównych ośrodków zagłady romskiej społeczności. W 1999 roku ONZ zaangażowało go w charakterze wolontariusza i eksperta do spraw Romów na terenie Kosowa. Spędził trzy miesiące w obozie założonym po wojnie między Serbami i Albańczykami, starając się poprawić warunki bytu jego mieszkańców i był to jedyny człowiek nie będący Romem, któremu na to pozwolono!
- To wyjątkowa, niezwykle harda i twarda osoba. Nie owija w bawełnę. W jego tekstach nie ma miejsca na lekki humor, fraszki. Jest moc, prawda i nieczęsto odzieranie ze złudzeń. Idealny przedstawiciel świata boksu w świecie literatury - skwitował gość "Stacji Kultura".
ac/kd

Czytaj także

Andrzej Muszyński - kronikarz i piewca polskiej prowincji

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 14:30
- Związek z prowincją to dla pisarza wygrany los na loterii. Źródło inspiracji i perspektywa, z której więcej widać - uważa Andrzej Muszyński, autor zbioru opowiadań "Miedza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tolkien - zgryźliwiec, który chciał być hobbitem

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 15:00
John Ronald Reuel Tolkien był za sprawą "Władcy Pierścieni" jednym z prekursorów współczesnej literatury fantasy. Fikcja fascynowała go nie tylko na papierze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karolina Korwin Piotrowska - 25 lat wolnej Polski na 700 stronach

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 18:00
Felietonistka i dziennikarka Karolina Korwin Piotrowska wydała kolejną książkę. "Ćwiartka raz" to subiektywny przegląd tego, jakie zmiany zaszły w popkulturze, świadomości i ludzi i ich gustach po obaleniu komunizmu. A zmiany te dotyczą tak naprawdę każdego aspektu życia codziennego, przez co ich opisy poruszają tak liczne grono czytelników.
rozwiń zwiń