Malala Yousafzai i Kailasha Satyarthi lauretami Pokojowej Nagrody Nobla 2014

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 11:51
Pakistanka Malala Yousafzai od kilku lat wysyła w świat jasny komunikat: wszyscy razem mamy iść do szkoły, bo to jest nasz obowiązek i nasze prawo, a także nasza przyszłość. 17-latka została w piątek najmłodszą w historii laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.
Audio
  • Pokojowy Nobel 2014 dla Malali Yousafzai i Kailasha Satyarthiego. Uzasadnienie Thorbjorna Jaglanda z Komitetu Noblowskiego (Czwórka/Nowiny Czwórki)
Malala Yousafzai, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla 2014
Malala Yousafzai, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla 2014Foto: PAP/Alva Viarruel

W uzasadnieniu członkowie Komitetu Noblowskiego podkreślali, że już od kilku lat Yousafzai walczy o prawo do edukacji dziewcząt, dając przykład, że dzieci i młodzież, również mogą przyczynić się do poprawy własnej sytuacji. Choć ma dopiero kilkanaście lat, Yousafzai dostała już w 2013 roku Nagrodę Sacharowa, przyznawaną przez Parlament Europejski za zasługi w walce o prawa człowieka, a także nagrodę Anny Politkowskiej.

Czytaj także: Malala Yousafzai - dziewczynka, która chce zmieniać świat <<<

Jej "kariera" rozpoczęła się w 2009 roku, gdy pod pseudonimem zaczęła prowadzić bloga, w którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji i wolności decydowania o własnym losie. 11-letnia wówczas Malala mieszkała na północy Pakistanu, gdzie talibowie sprzeciwiali się edukacji dziewcząt i za swoje przekonania zapłaciła wysoką cenę. Została zaatakowana, przeżyła postrzały w głowę i szyję i po intensywnej rehabilitacji w Anglii dziś kontynuuje edukację w tym kraju.

Czytaj także: Pakistan Malali Yousafzai - rozmowa z Magdaleną Chodownik <<<

Obok Malali Yousafzai pokojową Nagrodę Nobla odebrał także Hindus Kailasha Satyarthiego, który - jak napisano w uzasadnieniu Komitetu Noblowskiego - skupia się na walce z wykorzystywaniem dzieci dla korzyści finansowych. W przeszłości przyczynił się również do rozwoju ważnych konwencji międzynarodowych w zakresie praw dziecka. W swoich działaniach kontynuuje tradycję Gandhiego - spokojnej i wyważonej formy protestów.

Nazwiska obojga laureatów od wielu miesięcy nie schodzą z pierwszych stron gazet. Po więcej informacji o życiu i dokonaniach Malali Yusafzai i Kailasha Satyarthi zapraszamy do audycji "Stacja Kultura", w piątek, 10 października, po godz. 13.00.
(kd, pg)

Czytaj także

Polacy pomogli w walce o prawa człowieka

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 13:20
Na świecie setki tysięcy ludzi cierpi z powodu nieprzestrzegania praw człowieka. W ich obronie po raz dwunasty już odbył się Maraton Pisania Listów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń