Chiński Nowy Rok. Tym razem patronuje mu Kogut

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 13:05
Symbolizuje on dynamizm i entuzjazm w działaniu, ryzyko, ale także stawianie w życiu na jakość. - Kogut oznacza też współpracę i ważny jest pierwiastek, który mu towarzyszy. Ogień oznacza, że wszystko może iść gwałtownie w dobrą lub złą stronę - wyjaśnia w Czwórce Zuzanna Krzysztofik z Muzeum Etnograficznego w Warszawie.    
Audio
  • Chiński Nowy Rok - jakie towarzyszą jego obchodom tradycje? (Stacja Kultura/Czwórka)
Lampiony to jeden z najbardziej tradycyjnych elementów obchodów Chińskiego Nowego Roku
Lampiony to jeden z najbardziej tradycyjnych elementów obchodów Chińskiego Nowego RokuFoto: Toa55/Shutterstock.com

- Obchody Chińskiego Nowego Roku trwają około dwóch tygodni, a każdy dzień związany jest z innym wydarzeniem. To jest bardzo rodzinne święto - opowiada ekspertka z warszawskiego Muzeum Etnograficznego, organizatora Chińskiego Nocnego Targu. - Nasze wydarzenie będzie trwało w trakcie nocy chińskiej, czyli od 16.00 do 21.00 polskiego czasu - zdradza Zuzanna Krzysztofik.

Zuzanna Krzysztofik W Chinach kolejne lata powiązane są z konkretnymi zwierzętami. Według kalendarza księżycowo-słonecznego panuje tam 60-letni cykl, zatem zwierzęta powtarzają się, co 12 lat

Na uczestników Chińskiego Nocnego Targu czeka wiele atrakcji, m.in., warsztaty kulinarne, wróżby, horoskopy i malowanie lampionów. Jednym z centralnych punktów programu będą jednak pokazy chińskiej opery i tradycyjnego teatru cieni. - To jest zupełnie inny rodzaj ekspresji, łączącej muzykę, taniec, recytację, akrobatykę oraz sztuki walki. Tradycyjnie opera trwa nawet do kilku dni, a publiczność może żywo reagować na widowisko - tłumaczy zaproszona znawczyni chińskiej kultury.

A o czym opowiada tradycyjny teatr cieni i jak robione są występujące w nim lalki? Jak do obchodów Chińskiego Nowego Roku wkrada się technologia? Oraz jakie inne chińskie zwyczaje będzie można poznać w sobotę 25 lutego w Muzeum Etnograficznym w Warszawie? Tego dowiecie się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Zuzanna Krzysztofik (Muzeum Etnograficzne w Warszawie)

Data emisji: 24.02.2017

Godzina emisji: 10.15

jsz

        

Czytaj także

Dyplomy ASP 2016. "Pięknie i pomysłowo"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 12:00
- Zofia Anderwald zaprojektowała świetny but, który mozna podzielić na trzy części. Dzięku temu posiadając 4 sztuki takiego obuwia możemy skomponować ponad 60 różnych par - mówi Tomasz Tobys - współautor zestawienia "Dyplomy ASP 2016".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacki plebiscyt. Głosuj na Książkę Roku 2016

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 14:50
230 książek z 79 wydawnictw w 12 różnych kategoriach - taki wybór mają czytelnicy, biorący udział w plebiscycie portalu "Lubimy Czytać" na najlepszą książkę ubiegłego roku. W Czwórce rozmawialiśmy o nim z Justyną Olszyną-Wasiak i Mateuszem Tobiczykiem.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Patriotyzm jutra". Wspiera lokalne historie

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 13:53
Operatorem dziewiątej edycji tego programu Ministerstwa Kultury i Dziedzicwta Narodowego jest Muzeum Historii Polski. O jego założeniach i ideach w "Stacji Kultura" opowiadali Maria Pawlak z Muzeum oraz Jan Mencwel z Towarzystwa Krajobraz.    
rozwiń zwiń