Anda Kitschman. "To opowieść o dyrygentce, która oburzyła Warszawę"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 13:10
- "Kobieta-orkiestra" to określenie idealnie pasuje do Andy Kitschman. Pracowitością, samodzielnością i talentem utorowała sobie drogę w zdominowanym przez mężczyzn świecie. Zrobiła to brawurowo - o bohaterce spektaklu "Anda" opowiada aktorka Ewa Makomaska. 
Audio
  • Anda Kitschman - pierwszy dyrygent w spódnicy i bohaterka sztuki w Teatrze Polskim w Warszawie (Stacja Kultura/Czwórka)
Ewa Makomaska - aktorka i wokalistka w spektaklu Anda w Teatrze Polskim w Warszawie wciela się w tytułową rolę
Ewa Makomaska - aktorka i wokalistka w spektaklu "Anda" w Teatrze Polskim w Warszawie wciela się w tytułową rolęFoto: Czwórka

Czytaj także
lamparska pap 1200.jpg
Magdalena Lamparska: "Porady na zdrady" dają nadzieję

Była pierwszą polską dyrygentką, także kompozytorką, śpiewaczką, artystką kabaretową, tłumaczką librett operetkowych, akompaniatorką, w pewnym momencie nawet dziennikarką. - Zaczynała karierę przed tuż I wojną światową, kiedy to kobieta samowystarczalna artystycznie należała do rzadkości - opowiada aktorka.

Nic więc dziwnego, że kiedy w 1913 roku stanęła za pulpitem dyrygenckim Operetki Warszawskiej, wywołała skandal i zgroszenie. - Kiedy po raz pierwszy usłyszałam jej utwory pomyślałam, że brzmią nieco staro. Ale zagłębiłam się w jej twórczość i okazało się, że muzyka jest głęboka, a utwory dają duże pole do interpretacji - wspomina Makomaska.

Spektakl "Anda" oglądać można w Teatrze Polskim w Warszawie. Ewa Makomaska opowiada, jak narodził się pomysł na to widowisko, jaki miał w tym udział jej akompaniator i dlaczego postanowiła zrezygnować z unowocześnienia dorobku Andy Kitschman.

Ewa Makomaska Materiałów, które zostały po Andzie Kitschman jest niewiele, bo jej dobytek spłonął wraz z jej mieszkaniem w Powstaniu Warszawskim. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Ewa Makomaska (aktorka)

Data emisji: 13.03.2017

Godzina emisji: 10.15

kul/jsz

Czytaj także

"Ukraiński Dekameron" - sztuka wszystkich aktorów

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 08:00
- Reżyserowi Vladimirowi Troickiemu udało się stworzyć atmosferę pracy, w której nie ma rutyny. Ten spektakl jakby wciąż nie był skończony, nie jest zamknięty - opowiadała o pracy nad "Ukraińskim Dekameronem" aktorka Izabella Bukowska-Chądzyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Krawczuk o ceremoniach w Teatrze Montownia

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 13:00
- Teatr Montownia nie ma własnej sceny, ale dzięki temu, że gramy w różnych miejscach, spotykamy różnych ludzi to ciągle się rozwijamy - opowiada aktor, reżyser i współzałożyciel Montowni, Adam Krawczuk.
rozwiń zwiń