Robert Wichrowski W filmie nie ma ustalonej metody pracy z dziećmi. Do każdego trzeba podchodzić w sposób szczególny. Dzieci nie można traktować jak dzieci, a trzeba rozmawiać z nimi jak z dorosłymi
W "Synu Królowej Śniegu" debiutuje sześcioletni Maciej Bożek (filmowy Marcin), a razem z nim na ekranie pojawiają się między innymi Franciszek Pieczka, Anna Seniuk, Ewa Szykulska i Michalina Olszańska. - Franciszek Pieczka gra tu postać byłego nauczyciela i fana baśni Hansa Christiana Andersena - mówi Robert Wichrowski. To dzięki niemu Marcin ucieka w bezpieczny świat baśniowych bohaterów. - Tu w ogóle nie ma efektów specjalnych, a wszystkie sceny surrealistyczne rozgrywają się w teatrze - wyjaśnia zaproszony reżyser.
W "Stacji Kultura" Robert Wichrowski opowiada też, jak jego doświadczenie w dokumencie pomogło mu w stworzeniu drugiego wymiaru filmu, który dotyka problemów społecznych współczesnej Polski. Mówi także o tym, jak przebiegała współpraca z filmowym debiutantem Maciejem Bożkiem. - Casting do roli Marcina trwał długo. Zastanawiałem się, jaki on powinien być. Maciek podjął się postawionego mu wyzwania. Jest bardzo świadomym chłopcem - podkreśla Robert Wichrowski.
T-Mobile Nowe Horyzonty. Kino, które jest odważne
"Syn Królowej Śniegu" pokazywany będzie podczas 17. edycji festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty, która stratuje we Wrocławiu już 3 sierpnia. Dlaczego według Roberta Wichrowskiego filmowi twórcy powinni oglądać dzieła innych reżyserów i jakie są jego festiwalowe typy - więcej o tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Robert Wichrowski (reżyser)
Data emisji: 20.07.2017
Godzina emisji: 11.08
jsz/kul