Ale przecież Maryja była też kobietą, która zwyczajnie, po ludzku przeżywała żałobę po śmierci jedynego syna. Spektakl Darii Kopiec "Mater Dolorosa" właśnie to uświadamia. "Mater Dolorosa" to próba sportretowania Matki Boskiej widziana z perspektywy sacrum i profanum. Obraz Maryi jest w naszych głowach tak zakorzeniony, że takie eksperymenty mogą być trudne do przyjęcia. - Najważniejsze dla nas było spojrzenie na Maryję nie jak na posąg czy obraz, tylko jak na człowieka. Myślę, że na tym polega trudność, bo zdarzenia w Biblii są bardzo metaforyczne. Warto spojrzeć na Maryję, jak na kobietę, która traci syna i poprzez medium sztuki może przeżyć żałobę - tłumaczy Daria Kopiec, reżyserka.
Przedstawienie było już pokazywane w 2017 roku, a teraz powróciło. Z jaką refleksją widzowie wychodzą z teatru? - Spektakl odsyła ludzi do ich własnych doświadczeń i refleksji, co zresztą było naszym zamierzeniem. Dzięki temu, że ten spektakl nie zawiera prawie żadnego słowa, a zbudowany jest na obrazie, muzyce i ruchu - odsyła do wyobraźni – dodaje.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której była też mowa o przedstawieniu "Król marionetek". O tym spektaklu mówiła Aleksandra Rembowska z Teatru Lalka. Spektakl "Mater Dolorosa" i "Król marionetek"można oglądać w ramach Festiwalu Nowe Epifanie w Teatrze Lalka.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Daria Kopiec (reżyserka przedstawienia "Mater Dolorosa"), Aleksandra Rembowska (kierownik literacki Teatru Lalka)
Data emisji: 19.03.2018
Godzina emisji: 11.14
abi/ac