"Przestrzeń niewysłowiona". O sztuce projektowania form użytkowych

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 12:59
"Przestrzeń niewysłowiona to zbiór prac Jerzego Sołtana, Lecha Tomaszewskiego i Andrzeja J. Wróblewskiego, prekursorów formującego się na przełomie lat 50. i 60. XX wieku zawodu projektanta form przemysłowych. - To jedna z trzech wystaw, które towarzyszą obchodom 40-lecia Wydziału Wzornictwa - mówiła Agnieszka Szweczyk z Muzeum Akademii Sztuk Pięknych.
Audio
  • "Przestrzeń niewysłowiona". Kiedy w architekturze przestało chodzić wyłącznie o stawianie budynków (Stacja kultura/Czwórka)
Fragment grafiki promującej wystawę Przeszłość niewysłowiona w galerii sztuki Zachęta
Fragment grafiki promującej wystawę "Przeszłość niewysłowiona" w galerii sztuki ZachętaFoto: mat. pras./zacheta.art.pl

Wystawa prezentuje sylwetki artystów związanych z Wydziałem Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pokazujemy wybrane prace twórców zgromadzone wokół trzech przenikających się pól ich zainteresowań i aktywności: sztuki, architektury i projektowania. Artyści inspirowali się w swojej pracy formą, matematyką, naukami przyrodniczymi, psychologią, filozofią, a nawet semantyką. Te dziedziny ukształtowały niepowtarzalny charakter i bogactwo ich dorobku. - To historyczna wystawa. Opowiada o trzech projektantach, kluczowych dla formowania się zawodu designera w takim kształcie, jakim myślimy o nim współcześnie - opowiadała Agnieszka Szweczyk.

Czym zajmowali się przed laty projektanci form przemysłowych? Dlaczego ten zawód ukształtował się dopiero pod koniec XX wieku? W jaki sposób francuski projektant Le Corbusier wpłynął na rozwój polskiego wzornictwa przemysłowego? Co oznacza termin "przestrzeń niewysłowiona"? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Agnieszka Szweczyk (Muzeum Akademii Sztuk Pięknych, kuratorka wystawy)

Data emisji: 24.05.2018

Godzina emisji: 10.39

ac/pj

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Putti Gallery, Pinchuk Pize, 21. Sydney Biennale

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 14:41
Zaczniemy od Sydney i 21. Biennale sztuki. - Przez dwanaście tygodni, aż do 11 czerwca będziemy mogli oglądać cykl wystaw, których motywem przewodnim jest hasło "Superpozycja" - mówiła Dominika Klimek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: optymistyczny krajobraz z kropek i eksponaty, do których chcesz się przytulić

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 12:15
Podróż po światowych galeriach sztuki rozpoczniemy od Tel Avivu i galerii Zemack. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: eksperymenty z dźwiękiem i sztuka, która zaczęła się od jajka

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 18:13
Odwiedzający Rio de Janeiro powinni zajrzeć do Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MAC). Futurystyczny budynek zaprojektowany przez brazylijczyka Oscara Niemeyera został uznany jako jeden z architektonicznych cudów świata. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pola Dwurnik - artystka w autoportrecie

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 12:00
- Pola Dwurnik kiedyś powiedziała o sobie, że poślubiła malarstwo - mówi Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA, w której możemy oglądać najnowszą wystawę prac artystki. - Maluje bez przerwy - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: jak stworzyć portret zaangażowany?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 15:44
Podróżujących po Europie zachęcamy do odwiedzenia Galleria Carla Sozzani w Mediolanie. Obecnie można tam oglądać m.in. wystawę najlepszych zdjęć konkursowych zgłoszonych do Word Press Photo 2018.
rozwiń zwiń