Narodowe Czytanie. Czwórka czyta "Przedwiośnie"
- Mierzenie się z cudzą materią nie jest łatwe. Po raz pierwszy pisałam muzykę do nie swoich tekstów. Na dzień dobry byłam więc ograniczona rytmem słów, musiałam więc wybrać te wiersze, których fragmenty udało się zaadaptować na refren, niczego nie wycinając, ani nie zmieniając – wspominała Klich w Czwórce. Dlaczego zdecydowała się sięgnąć właśnie po wiersze Szymborskiej i czy poprzez muzykę zamierza promować twórczość wybitnej polskiej poetki poza naszymi granicami? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.
Narodowe Słuchanie. Sołtan, Spławska i ich poezja
Bruno Ciechowski opowiadał zaś w Czwórce m.in. o procesie twórczym swojego ojca, Grzegorza. - Zawsze był bardziej poetą niż muzykiem. Muzykę traktował wyłącznie jak drogę do komercji, do tego, by móc dzielić się z większą grupą odbiorców swoją poezją - mówił Bruno. - Jednak inspirował się wszystkim, bardzo dużo czytał, a pisząc własne teksty, brał na warsztat wiersza zarówno polskie, jak i zagraniczne. Zawsze rano przy stole była gazeta, którą czytał.
Narodowe Czytanie 2018 - SERWIS SPECJALNY >>>
Mój ojciec był człowiekiem konkretnym. Nie pozwoliłby dziś na wykorzystywanie jego tekstów do byle czego, bo sam nie pisał tekstów byle jakich. Bruno Ciechowski
Jaką poezję gorliwie czytał Ciechowski? Jakiej muzyki słuchało się w domu państwa Ciechowskich? O tym w nagraniu rozmowy ze studia. W programie mówiliśmy także m.in. o książce "Obcy astronom", która zawiera teksty Grzegorza Ciechowskiego i zastanawialiśmy się, jaki powinien być "dobry tekst dobrej piosenki".
***
Tytuł audycji: Narodowe Słuchanie
Prowadzi: Kasia Dydo, Damian Sikorski
Gość: Bruno Ciechowski, Kasia Klich
Data emisji: 8.09.2018
Godzina emisji: 13.15
kd/kw