"Architektura w Polsce 1945–1989". Myślenie projektowe w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 11:23
Książka, o której będzie mowa w środowej "Stacji kultura" jest próbą opisu przestrzeni, w której formy architektoniczne zapisane są jak stopklatki w filmie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Arcaion/Pixabay

Anna Cymer opisuje poszczególne etapy chronologicznie: od modernizmu w odbudowywanym kraju, przez socrealizm, aż po postmodernizm. Jak myślało się o projektowaniu w PRL-u, komu dedykowane były te projekty i jaką miały spełniać funkcję? Na ten temat z autorką książki porozmawiamy po godz. 10.30.

Jak co środa tuż po godz. 10.00 zapraszamy na przegląd wystaw światowych. Dominika Klimek zabierze nas w podróż po najciekawszych galeriach na świecie. 

Po 11.00 porozmawiamy o 12. Azjatyckim Festiwalu Filmowym Pięć Smaków. W tym roku odbędzie się w Warszawie w dniach 14 - 21 listopada. Festiwal od 11 lat prezentuje najnowsze, starannie wyselekcjonowane filmy z krajów Azji. O tym, co będziemy mogli zobaczyć w tym roku opowie koordynator festiwalu.

Na koniec w cyklu Oli Opali „Kultura Natury” dowiemy się, czym jest "kino postludzkie” czego ma nauczyć widza i jakie zagadnienia porusza.

***

Na audycję z cyklu "Stacja Kultura" w środę (17.10) od godz. 10.05 zaprasza Kasia Dydo.

Czytaj także

"Słodowy remixed". Wariacje na temat "DIY"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 17:24
"Słodowy remixed" to projekt Instytutu Adama Mickiewicza, którego celem jest krytyczne przybliżenie dziedzictwa Adama Słodowego, legendarnego polskiego wynalazcy, prezentera telewizyjnego i popularyzatora idei "zrób to sam".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sto lat polskiej sztuki użytkowej na wystawie w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 11:10
- W latach 50. projektantanci mieli tworzyć dobre wzory. Pomysły powstawały, ale często kończyły się na prototypach, bo idea przemysłowa była wtedy inna - mówiła Agnieszka Jacobson-Cielecka, dyrektor artystyczna School of Form w Poznaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pod skórą ilustracji. Sebastian Frąckiewicz o rozmowach z polskimi twórcami

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 11:57
- Ciężko pisze się o sztukach wizualnych słowami. Moja książka uzupełniana jest wywiadami. Tak naprawdę o sztuce mówią w niej jej twórcy. Ja ich tylko odrobinę prowadzę - opowiadał autor książki "Ten łokieć źle się zgina".
rozwiń zwiń