"Genialną przyjaciółkę" na jednej z platform filmowych będziemy mogli oglądać już od 19 listopada. To serial na podstawie czterotomowej sagi Eleny Ferrante, włoskiej pisarki, która kryje się ze swoją tożsamością. - Jej książki sprzedały się w nakładzie przekraczającym 10 milionów egzemplarzy, wydane są w 40 językach - opowiada Łukasz Muszyński.
Akcja "Genialnej przyjaciółki" rozgrywa się na przestrzeni 60 lat. - Mamy dwie główne bohaterki, Elenę i Rafaellę, zwaną Lilą - mówi gość Kasi Dydo. - Dziewczynki mieszkały w jednej społeczności od maleńkości. Wszyscy się tam znali, romanse i skandale były dyskutowane przez całą społeczność. One wzbogacają ten świat swoją wyobraźnią i ambicjami - dodaje.
Serial zauracza i przytłacza. Króluje tu stonowana muzyka. Wyobraźnia bohaterek dodaje mu pierwiastek magiczny. Obraz został zrealizowany z rozmachem, o czym świadczy rozbudowana scenografia i 5000 statystów zatrudnionych na planie.
Drugą propozycją Łukasza Muszyńskiego jest "Homecoming". - To serial oparty na podcaście, słuchowisku radiowym, które tak się spodobało Amazonowi, że zdecydowali się przerobić je na serial, 10-odcinkowe show - opowiada ekspert. - Odcinki trwają tylko pół godziny i obdarte są z pobocznych wątków, jest tu bardzo gęsto.
W roli głównej zobaczymy tu Julię Roberts. Jej bohaterka pracowała w prywatnym ośrodku zajmującym się leczeniem żołnierzy cierpiących na zespół stresu pourazowego. Haidi spotykała się z nimi, dyskutowała. Pewnego dnia rezygnuje z pracy i wraca do rodzinnego miasteczka, do mamy. Podejmuje pracę kelnerki. Wtedy zjawia się przedstawiciel rządu, który próbuje się dowiedzieć, co tam się wydarzyło.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Łukasz Muszyński (krytyk i dziennikarz filmowy)
Data emisji: 13.11.2018
Godzina emisji: 10.35
pj/ac