- Historia kubańskiej emigracji jest szczególna, bo wiele tysięcy, dziesiątki tysięcy, a patrząc szerzej - setki tysięcy osób wyjeżdżają z tej wyspy na różne sposoby - mówi gość Dominiki Klimek. - Bardzo popularne było i jest, choć już na mniejszą skalę, to że Kubańczycy płyną przez morze, przez Cieśninę Florydzką do Miami na byle czym - na tratwach, zbijanych z drewna, styropianu, na dętkach od traktorów. Płyną do wymarzonego lepszego życia - dodaje.
Joanna Szyndler obok tych spektakularnych i niebezpiecznych ucieczek spisała też opowieści o powrotach z tęsknoty, którą zawsze niesie w sobie życie na emigracji, ale też z rozczarowania amerykańskim snem. Autorka zauważa różnicę w postrzeganiu uciekinierów, którzy uważani byli za zdrajców rewolucji, w przeciwieństwie do uciekinierów z PRLu, którym wszyscy po cichu kibicowali.
Uciekających Kubańczyków traktowano jak zdrajców rewolucji. Uznawano ich za osoby niewdzięczne, niekochające kraju. Nazywano ich zdrajcami, robakami Joanna Szyndler
W książce "Kuba-Miami. Ucieczki i powroty" Joanna Szyndler opisuje też kawałek swego prywatnego życia. Jak jej małżeństwo z Kubańczykiem wpłynęło na powstawanie tej książki? O co dbał jej mąż? Jak Kuba wygląda dziś? Czy można tam już założyć biznes? Czy Kubańczycy mogą korzystać z ineternetu?
***
Tytuł audycji: "Faktofonia"
Prowadzi: Dominika Klimek
Gość: Joanna Szyndler (autorka książki "Kuba-Miami. Ucieczki i powroty")
Data emisji: 25.11.2018
Godzina emisji: 16.12
pj