"Showing the way". Obraz Stanisława Szukalskiego na wystawie w DESA Unicum
Prace ilustrują piętnaście lat twórczości artysty. Wśród nich znajdziemy m.in. kolekcję obrazów zebranych na cmentarzysku statków w Indiach, wizualizacja budżetu Polski, prace na temat psychodelii i sztucznej inteligencji, oraz domek, którego projekt został stworzony w dzieciństwie, a zbudowany został na podstawie błędnych obliczeń kalkulatora. Wystawa ma wiele warstw: to jednocześnie esej, algorytm i abstrakcyjny obraz.
Wystawę otwiera praca pt. "Carpet Inwaders" to gra komputerowa, przypominające te, w które graliśmy na automatach kilka dekad temu. - To praca, która jest grą-klonem z tytułem "Space Inwaders", klasycznej gry z lat 80., z tą różnicą, że przy tworzeniu grafiki wykorzystałem elementy ornamentów kaukaskiego dywanu modlitewnego, który wisiał w domu moich rodziców - opowiadał autor wystawy Jan Simon.
- To pierwsza praca, z którą wszedłem w świat sztuki współczesnej. "Syntetyczny folklor" to zbiór prac, które są wynikiem przemyśleń o problemach świata. Cykle łączy wykorzystanie etnicznych tkanin, które połączone są z płaszczyzną nowych technologii. Łączy moje zainteresowania cyfryzacją i podróżami - opowiadał gość Czwórki.
W jaki sposób na nasze postrzeganie odległości i innych kultur miały wpływ nowe technologie? Dlaczego gość Czwórki uważa, że algorytmy mogą odmienić relacje społeczne? Jakie problemy rozwiązują lepiej niż człowiek? Na jakie pytania stara się odpowiedzieć w projekcie "Syntetyczny folklor" i "Syntetyczny człowiek"? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Janek Simon (autor wystawy "Syntetyczny folklor" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski)
Data emisji: 5.03.2019
Godzina emisji: 11.16