Decyzją Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI najnowszy film Romana Polańskiego został nagrodzony Srebrnym Lwem. To trzecie wyróżnienie, które zostało przyznane reżyserowi w tym konkursie. Wcześniej docenione zostały również dwa inne filmy autora – "Nóż w wodzie" (1963) oraz "Rzeź" (2011). Wyróżnienie w imieniu reżysera odebrała jego żona Emmanuelle Seigner, która wcieliła się w jedną z ról w filmie.
Thriller Polańskiego jest ekranizacją opartej na faktach bestsellerowej powieści Roberta Harrisa, której budżet wynosił ponad 25 milionów euro. Opowiada historię francuskiego oficera, Alfreda Dreyfusa, który w wyniku spreparowanych dowodów, zostaje dożywotnio zesłany na Diabelską Wyspę. Szef wywaidu Georges Picquart odkrywa fałszerstwo i postanawia ujawnić prawdę niewinnie skazanego więźnia.
To druga, najważniejsza nagroda festiwalu. Złotego Lwa przyznano reżyserowi Toddowi Phillipsowi za film "Jocker" z Joaquinem Phoenixem w roli tytułowej. To pierwszy film o superbohaterach (w tym przypadku antybohaterach), który zdobył na tym festiwalu główną nagrodę. Co, jak przewidują krytycy, wróży również duży sukces dla filmu podczas przyszłorocznej gali wręczenia Oscarów. Jak mówiła dziennikarka, Beata Kwiatkowska, która była uczestniczką tegorocznej odsłony festiwalu w Wenecji - Potwierdza się reguła, która powtórzyła się już wielokrotnie. Filmy nagradzane w Wenecji, później otrzymują Oscary - komentowała.
Srebrnego Lwa dla najlepszego reżysera odebrał Roy Andersson, ("Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu", "Pieśni z drugiego piętra"), nagrody za całokształt odebrali aktorka Julie Andrews (odtwórczyni filmowej Mary Poppins), oraz do reżysera i scenarzysty Pedro Almodovara, którego ostatni film pt. "Ból i blask" został zgłoszony jako hiszpańskim kandydat do Oscara.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji jest najstarszym festiwalem filmowym na świecie. O główną nagrodę Złotego Lwa walczyło w tym roku 21 tytułów z całego świata.
W jury zasiedli były dyrektor Festiwalu Filmowego w Toronto Piers Handling, reżyserka Mary Harron, reżyser Paolo Virzi, operator filmowy Rodrigo Prieto, aktorka Stacy Martin, oraz reżyser Shin’ya Tsukamoto. Gremium przewodniczyła argentyńska reżyserka Lucrecia Martel. O zwycięzkich (i przegranych) tytułach w "Stacji kultura" opowiadała Beata Kwiatkowska.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Data emisji: 9.09.2019
Godzina emisji: 11.18
ac/kd