Wśród nich odnajdziemy m.in. słynne krzesła "Muszelka" Teresy Kruszewskiej i "Pająk" Marii Chomentowskiej, prace odkrywczyni stylu zakopiańskiego Marii Dembowskiej, projekty wzorów tkanin Alicji Wyszogodzkiej, czy model warszawskiego Teatru Komedia autorstwa Barbary Brukalskiej. To one przetarły szlaki pierwszym polskim projektantkom i odniosły sukces w świecie, które wcześniej było uznawane za typowo męskie.
To podróż po świecie kobiecego designu od projektów wyrobów metalowych w stylu art deco Julii Keilowej, przez wrocławskie środowisko projektantek polskiej ceramiki, po bardzo współczesne wzory Malwiny Konopackiej. Zbudowały własną markę, która zapisała się w się w historii polskiej i zagranicznej sztuki projektowania. - W historii wzornictwa przemysłowego mieliśmy i mamy imponującą liczbę niezwykle uzdolnionych projektantek. Wystawa obejmuje prace, które powstawały w Polsce od ponad stu lat - mówiła Krystyna Łuczak-Surówka, krytyczka designu.
Wszystko zaczęło się w dwudziestoleciu międzywojennym kiedy młode polskie projektantki zaczęły debiutować ze swoimi pomysłami. Absolwentki politechnik, architektki, architektki wnętrz, projektantki - to dzięki ich projektom nasze wnętrza stawały się bardziej funkcjonalne, higieniczne, zróżnicowane i piękniejsze.
Wystawę "Design. Sztuka Kobiet" możemy oglądać już od 27 września w DESA Unicum. Więcej na temat artystek i ekspozycji w nagraniu rozmowy z krytyczką designu Krystyną Łuczak-Surówką.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Krystyna Łuczak-Surówka, krytyczka designu
Data emisji: 25.09.2019
Godzina emisji: 11.09
ac