Bacelona, Londyn, Nowy Jork, Tokio. Co słychać w galeriach na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 21:32
W "Stacji kultura" kręcimy globusem w poszukiwaniu najciekawszych wystaw w galeriach na świecie. Tym razem zajrzymy do Barcelony, Nowego Jorku, Londynu i Tokio.
Audio
  • Od sztuki akustycznej do cyfrowego projektowania. Polecamy wystawy na świecie (Stacja kultura/Czwórka)
John Baldessari, Trąbka Beethovena (z uchem) Opus  133, 2007. Marian Goodman Gallery i Sprueth Magers.
John Baldessari, Trąbka Beethovena (z uchem) Opus # 133, 2007. Marian Goodman Gallery i Sprueth Magers.Foto: mat.pras./Fundació Joan Miró/Davide Camesasca

Barcelona - obecność dźwięku w sztuce

Podróż po galeriach na świecie zaczynamy od Barcelony. Tam w galerii Fundacji Joan Miró mamy okazję oglądać wystawę czasową "Sound Art?" poświęconą sztuce powstałej z wykorzystaniem dźwięku. 

Prace artystów, których inspiracje czerpane były z elementów muzyki i dźwięku, zebrane w ramach ekspozycji mają za zadanie odpowiedzieć na pytanie, czym jest sztuka dźwięku i czy można nazwać ją sztuką plastyczną. Bada wpływ dźwięku na ciało, opowiada też o zjawisku ciszy. 

Nowy Jork, "Wieża w nocnym lesie". Rzeźba figuratywna Katsury Funakoshiego

Z Barcelony przenosimy się do Nowego Jorku, gdzie przyglądamy się pracom Katsury Funakoshiego. Artysta jest rzeźbiarzem figuratywnym tworzącym w drewnie. Jest jednym z najbardziej, rozpoznawanych artystów kraju kwitnącej wiśni, który na co dzień mieszka i pracuje w Tokio. Swoje rzeźby tworzy w marmurze i drewnie kamforowym. Jak sam mówi, są dialogiem między Wschodem a Zachodem. Aktualnie jego prace można ogląda w Nowym Jorku w galerii Van Doren Waxter.

Tokio, "What a wonderful world". Polska artystka manipuluje zbiorową pamięcią

Fotografie Weroniki Gęsickiej to przekształcone na potrzeby wizji artystki elementy archiwalnych zdjęć. Dzięki zmianie jednego czasami drobnego elementu przestrzeni graficzce udaje się uzyskać nietypowy, niepokojący widza efekt. - Cały proces ma wywoływać mieszane uczucia kwestionując prawdę o obrazach używanych jako nośniki pamięci - mówiła Weronika Gęsicka. 

W audycji zajrzeliśmy także do Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, gdzie z kuratorem Brendanem Cormierem rozmawialiśmy na temat wystawy "Cars: Accelerating the Modern World", przyjrzeliśmy się także ekspozycji autorstwa Trevora Paglena poświęconej sztuce projektowania "Od Apple do anomalii", którą możemy zobaczyć w londyńskim Barbicanie

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 8.01.2020

Godzina emisji: 10.08

ac

Czytaj także

"Wonderful things": baśniowy świat Tima Walkera na wystawie w V&A Museum

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:39
Ekscentryczny, błyskotliwy, wyrazisty. Nazywają go wizjonerem i "Piotrusiem Panem współczesnej fotografii". Tim Walker fotografuje największe gwiazdy muzyki i kina, a jego prace pojawiają się na łamach takich czasopism jak "Vogue", "W Magazine", "Elle", "Harper's Bazaar" czy "Vanity Fair". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie: sztuka pośród artefaktów i amerykańska ludowość

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 17:53
"Andy Warhol - From A to B and Back Again" to wystawa poświęcona twórczości Andy'ego Warhola mieści ponad 400 dzieł tego artysty. - To pierwsza od trzydziestu lat retrospektywa jego prac stworzona na tak dużą skalę - mówiła Dominika Klimek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jak oni pracują II". Ta książka obala mit twórcy-freelancera

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 18:59
Na półki sklepowe trafiła kolejna część "Jak oni pracują 2" Agaty Napiórskiej. W której autorka i jej bohaterowie opowiadają o tym, jak przestrzeń, w której pracują, motywuje ich do twórczych działań.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie: podróż do świata książki i mroczna strona Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 20:05
W "Z" Museum w Manchesterze trwa "A World Inside a Book. Gruffalos, Dragons and Other Creatures" - To wciągająca wystawa 3D poświęcona książce "Gruffalos" – opowiadała Ada Janiszewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiks o Tamarze Łempickiej - polskiej malarce, skandalistce, ikonie epoki jazzu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 17:19
Paryż, lata 20. XX wieku. Polska malarka Tamara Łempicka, przyjaciółka André Gide'a i Jeana Cocteau, jest gwiazdą paryskiej bohemy. Prowokacyjna, wyzwolona artystka wieczorami rzuca się w wir słynnych kabaretów szalonych lat dwudziestych w poszukiwaniu inspiracji, odbiorców jej dzieł i modelek.
rozwiń zwiń