Google Arts&Culture - aplikacja jak okno na świat
Przygotowując się do matury z historii sztuki warto zacząć od podstawowego podziału na epoki historyczne.
Główne okresy występujące w sztuce to:
- prehistoria i starożytność,
- średniowiecze,
- nowożytność,
- nowoczesność
- współczesność
- W ramach każdego z nich wyróżniamy mniejsze style - podpowiada Ewelina Chwiejda historyczka sztuki, autorka bloga matura-z-historii-sztuki.pl. Na przykład w nowożytności największe trzy style to: renesans, barok i klasycyzm - dodaje.
- W starożytności wyróżniamy kilka kategorii: sztuka egipska, sztuka Mezopotamii, Grecja, Rzym i sztuka wczesnochrześcijańska. W średniowieczu mamy do czynienia ze sztuką bizantyjską, przedromańską i dwa bardzo ważne style: romanizm i gotyk - mówi ekspertka. - Romanizm stosuje w architekturze łuk półkolisty, gotyk - łuk ostry. Dzięki tej wiedzy widząc budynek od razu jesteśmy w stanie powiedzieć, która to epoka - dodaje.
Ucząc się danej epoki najlepiej jest znaleźć trzy najważniejsze cechy danego okresu,
do każdej dziedziny sztuki: malarstwo, rzeźba, architektura.
- W sztukach plastycznych romanizm będzie dużo bardziej nieproporcjonalny, figury będą bardziej prowizoryczne - podpowiada historyczka sztuki. - W gotyku będą bardziej dekoracyjne, polichromowane czyli kolorowe. To główne różnice.
Matura 2020. Techniki zdobnicze w historii sztuki
Nie myl nowożytności z nowoczesnością
- Bardzo ważne jest by pamiętać, że barok to styl nowożytny, a nie nowoczesny. Te nazwy brzmią podobnie i niestety maturzyści często je mylą - zwraca uwagę specjalistka. - Renesans, barok i klasycyzm łączy to, że wszystkie te style posługują się już doskonałym sposobem przedstawiania sylwetki ludzkiej, opanowaniem emocji postaci. To je łączy, ale jest mnóstwo rzeczy, które je dzieli. Np. w baroku postacie, mimo że pokazywane fizycznie i anatomicznie, jak w renesansie, będą dużo bardziej ekspresyjne - zaznacza.
Kłopot z modernizmem
- Dziś nawet historycy sztuki nie zgadzają się co do tego, od kiedy należy liczy modernizm, kto był modernistą, a kto nie - wyjaśnia Ewelina Chwiejda. - Możemy powiedzieć ogólnie, że modernizm jest częścią nowoczesności. Niektórzy uważają , że pokrywa się z nowoczesnością, czyli datujemy go czyli od II połowy XIX, i rozciągamy na pierwsza połowa XX wieku. To są artyści, którzy eksperymentują z formą - dodaje.
Ekspertka poleca, by przygotowując się do matury zrobić sobie rozpiskę, w której znajdzie się każdy kierunek i wszystkie dziedziny sztuki. Dopisać do nich charakterystyczne cechy, które będą uniwersalne do opisu poszczególnych dzieł z danych epok.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska
Data emisji: 16.04.2020
Godzina emisji: 11.40
pj