Projekt "Kos". Gdy ptasi śpiew idzie w parze z klasyką i reggae
- Pierwsze przejawy kultury, malowidła naścienne w jaskiniach, pochodzą sprzed 17-19 tysięcy lat i przedstawiają bizony, żubry czy konie, czyli zwierzęta, z którymi ludzie wówczas mieli styczność - tłumaczył Konrad Malec, przewodnik wypraw i autor gawęd przyrodniczych.
04:38 2020_06_17-11-38-26_CZWÓRKA.mp3 Motywy natury w malarstwie, muzyce i literaturze (Stacja Kultura/Czwórka)
Międzynarodowy Dzień Ziemi z książką. Polecamy "Sekrety ogrodu"
- W bardziej współczesnych czasach artyści również inspirowali się przyrodą. Artur Grottger w swoich biografiach związanych z upadkiem Powstania Styczniowego jako tło wykorzystywał właśnie przyrodę - tłumaczył ekspert. I wymieniał też m.in. Józefa Chełmońskiego. - Jeden z wielkich malarzy, który wprost inspirował się przyrodą. Najbardziej znane obrazy o tej tematyce to "Lot żurawi", czy "Bociany".
ZOBACZ WIĘCEJ Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>
Podobnie Leon Wyczółkowski, który zestawił miejsca i czasy związane z wydarzeniami polskiej historii, ale - jak podkreślał rozmówca Aleksandry Opali, stworzył też wiele dzieł wprost odwołujących się do przyrody. - Najsłynniejszy jest cykl "Wrażenia z Białowieży", zawierający rysunki o tematyce przyrodniczej, ale mamy także obrazy z Borów Tucholskich - tłumaczył.
Podobnie jest w muzyce, w której przykłady nawiązań do natury można mnożyć. - Słynny początek 5. Symfonii Beethovena - wymieniał ekspert. - Kompozytor zaczerpnął ten motyw od ortolana, czyli niewielkiego ptaka wędrownego. Podobnie Johann Strauss zawierał w swoich walcach, m.in. "Nad pięknym modrym Dunajem" elementy zasłyszanych ptasich śpiewów - mówił.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał: Aleksandra Opala
Data emisji: 17.06.2020
Godzina emisji: 11.35
kd/kul