Stanisław Jasiński - bioróżnorodność i pszczoły dla Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 12:29
W Lublinie trwa projekt "Stanisław Jasiński - Polak, który zrozumiał naturę". Ten młody działacz niepodległościowy kochał i rozumiał naturę. Dla Rzeczpospolitej założył pierwszą Spółdzielnię Pszczelarską. 
Celem Funduszu jest wspieranie działań informacyjnych nt. jakości i zalet roślin oleistych  rzepaku, rzepiku, soi, lnu oraz konopi, przetworów pochodzących z przetworzenia tych roślin, a także miodu i innych produktów pszczelich.
Celem Funduszu jest wspieranie działań informacyjnych nt. jakości i zalet roślin oleistych ‒ rzepaku, rzepiku, soi, lnu oraz konopi, przetworów pochodzących z przetworzenia tych roślin, a także miodu i innych produktów pszczelich. Foto: pixabay

pszczoły_1200.jpg
"Adoptuj pszczołę". Greenpeace: te owady nas potrzebują

- Stanisław Jasiński w okresie międzywojnia, jako młody chłopak, około dwudziestoletni działał w Lublinie - mówi Barbara Wybacz, koordynatorka projektu w Fundacji Krajobrazy w Lublinie. - Jasieński jest bardzo ciekawą postacią, lublinianinem, pszczelarzem, zaangażowanym jako pszczelarz, jako przyrodnik ale i społecznik. Bliskie było mu miasto i rozwijał bardzo nasz region w okresie międzywojnia - dodaje. 


Posłuchaj
05:25 czwórka stacja kultura 11.11.2020 pszczelarz.mp3 O projekcie "Stanisław Jasiński - Polak, który zrozumiał naturę" i postaci Stanisława Jasińskiego (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Fundacja Krajobrazy szuka takich współczesnych bohaterów, ciekawych dla młodego odbiorcy. Swe projekty tworzy też we współpracy z młodymi ludźmi. - Warto rozpocząć modę na Jasińskiego - podkreślają organizatorzy. 

„Z OGRODU”🌿🌿 WEBINAR ______________________ Zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkania z architektem krajobrazu -...

Opublikowany przez Fundacja Krajobrazy Środa, 4 listopada 2020

- Plakat do wydarzenia o Jasińskim pokazuje architekta krajobrazu i pszczelarza miejskiego jako jedną postać - mówi Wojciech Januszczyk, architekt krajobrazu, prezes organizacji Fundacja Krajobrazy. - W sercu pszczelarza płynie miód z plastrów, a w sercu architekta znajduje się mapa Zalewu Zęborzyckiego. Znajdziemy tu kody oznaczające rysunki techniczne, narzędzia, znaki bartne - nasze polskie, słowiańskie - dodaje. 

Czytaj także:


rodzina Marcińskich przystanek niepodłegłość jka zmieniał się świat 1200.jpg
Polskie Radio partnerem 15. Przystanku Niepodległość i edukacyjnej gry "Tak zmienił się świat" o historii radia

Letnie wyprawy do szkoły

Projekt Fundacji podzielony jest na działania letnie i jesienne. - Jedną z nich była wyprawa do Pszczelej Woli, do szkoły, która powstała z inicjatywy Stanisława Jasińskiego. On w całym swoim planie, który zapisał jako przedsięwzięcie życia "Rzeczpospolita pszczelarska", uwzględnił właśnie to miejsce, jako miejsce, w którym będzie kształcić się młodzież z Polski i Europy, by w przyszłości zawód pszczelarza był zawodem popularnym - dodaje architekt.

Stanisław Jasiński był przekonany, że dbanie o bioróżnorodność i owady zapylające jest bardzo istotne Wojciech Januszczyk

Przed nami, w ramach projektu, jeszcze webinary i publikacje. Do tej pory największą atrakcją była wizyta w pasiece. - Szkoła w Pszczelej Woli, Technikum Pszczelarskie mieści się w parku, w którym odnajdziemy liczne eksponaty dotyczące historii pszczelarstwa - mówi Marcin Studziński, pszczelarz biorący udział w projekcie. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał: Ola Opala

Data emisji: 11.11.2020

Godzina emisji: 10.47

pj

Czytaj także

Codzienność pszczół w ulu. "Tu każdy ma swoje zadanie do wykonania"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 13:18
Pszczoły są bardzo zdyscyplinowane. W ulu panuje hierarchia i ściśle ustalone zasady. Rój pszczeli składa się m.in. z robotnic i trutni, a także królowej matki. Niektóre pszczoły przez część życia... stoją na warcie i pilnują domu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niepodległa do Hymnu. Zabrzmi w każdym domu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 13:39
W tym roku obchody Dnia Niepodległości będą przede wszystkim wirtualne. - W tym roku z względu na ograniczenia zachęcamy by śpiewać w domu, na balkonie, na podwórku, żeby symbolicznie pokazać, że jesteśmy wspólnotą, która potrafi upamiętnić jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii - mówi Kamil Wnuk, rzecznik Biura Programu "Niepodległa do Hymnu". 
rozwiń zwiń