Bohdan Pniewski. Architekt stolicy, salonów i władzy
Warszawa po II wojnie światowej przeobraziła się w zieloną stolicę. Za projektami wielu parków, terenów zielonych, ogrodów i skwerów stała Alina Scholtz, pionierka architektury krajobrazu w Polsce, która kierowała zespołem Zieleń, w Wydziale Urbanistycznym Biura Odbudowy Stolicy. Architektka jest bohaterką wystawy w Muzeum Woli, która nosi tytuł "Więcej zieleni. Projekty Aliny Scholtz".
11:54 czwórka stacja kultura 17.06.2021.mp3 Architektura krajobrazu. Wystawa projektów Aliny Scholtz w Muzeum Woli w Warszawie (Czwórka/Stacja Kultura)
- Dla nas Alina Scholtz jest reprezentantką bardzo niedocenianego zawodu, jakim jest architektka krajobrazu - mówi Klara Czerniewska-Andryszczyk, kuratorka ekspozycji. - Ona jest przede wszystkim pionierką tego zawodu w Polsce, współpracowała z bardzo dużym zespołem, kierowała nim. A do dziś o tym zespole niewiele się mówiło. Ostatnia wystawa, dotycząca zieleni w mieście, odbyła się ponad 20 lat temu i była to inicjatywa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Natomiast nasza wystawa jest takim nowym spojrzeniem na odbudowę stolicy - wyjaśnia.
Po wojnie Warszawa przeszła gwałtowną zmianę urbanistyczną. Wiele z nich zawdzięczamy projektom zespołu Scholtz. Te projekty zachowały się i są prezentowane na ekspozycji. - To przepiękne akwarele rysowane głównie ręką Scholtz - mówi gość Czwórki.
Klara Czerniewska-Andryszczyk zwraca uwagę na architekturę krajobrazu i architektów krajobrazu. Podkreśla, że jest to dziedzina budowania, kreowania przestrzeni poprzez zieleń, poprzez budowanie krajobrazu. - Naszym mottem przy tworzeniu wystawy było hasło, że: miasto to nie tylko architektura, nie tylko budynki, ale też zieleń, która spowija budynki - wyjaśnia. - Architektka krajobrazu zajmuje się kreowaniem przestrzeni między budynkami, ale nie tylko przez dobór nasadzeń, roślin, drzew i krzewów ozdobnych, ale też wykonuje pracę urbanistyczną, która ma na celu budowanie mikroklimatów, zmianę ich i poprawę naszej jakości życia - dodaje.
Fenomen Studia Ghibli. Japońskie animacje o relacjach
Alina Scholtz, bohaterka wystawy, była współautorką książki "Rekreacja w osiedlu", która pokazywała, jak zieleń zmienia przestrzeń, w której żyjemy.
- Na wystawie pokazujemy różne aspekty zieleni w mieście, od przestrzeni rekreacyjnych, między budynkami mieszkalnymi, ogrody jordanowskie i place zabaw dla dzieci, ogródki przydomowe. To sfera najbliższa człowiekowi w jego codzienności - mówi kuratorka wystawy.- A z drugiej strony odbudowując zieleń po wojnie Alina Scholtz rekonstruowała np. ogród Saski, który jest założeniem reprezentacyjnym - dodaje.
Architektka pracowała też na Powiślu, gdzie stworzyła Centralny Park Kultury. Jej projekty, jak wszystkie dotyczące architektury krajobrazu, były projektami długofalowymi, realizowanymi przez kolejne zespoły pracowników.
Alina Scholtz zamieszkała w Warszawie w 1945 roku, tuż po wojnie, wcześniej opiekowała się Parkiem Chopina w Żelazowej Woli.
Po wojnie w Warszawie dzieło architektów krajobrazu przerasta ich własne życie Klara Czerniewska-Andryszczyk
Część wystawy nazwana sekcją "Wola Lab" jest pewną wycieczką po współczesności. - Projekty Aliny Scholtz są dla nas punktem wyjścia - mówi kuratorka. - Opowiadamy o drzewach, wodzie, ruchu powietrza, klinach nawietrzających, terenoplastyce - wymienia. - Druga część, opracowana przez Natalię Budnik, dotyczy drzew, tego jak rosną, jaka jest ich dynamika. Widzimy to na co dzień, ile czasu trzeba, by urosło ono do porządnych rozmiarów. Architekt planuje to w swojej pracy - dodaje.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Klara Czerniewska-Andryszczyk (kuratorka ekspozycji)
Data emisji: 17.06.2021
Godzina emisji: 11.15
pj